17 Ekim 2019 Perşembe

Yüksek Binalar Faciaya Davettir!

yuksek-binalar-faciaya-davettir

Mimar Şeref Şahin kentsel dönüşüm, yüksek binalar ve deprem hakkında Görüş Haber’e birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. Şahin, çok katlı binaların bir çözüm değil aksine daha büyük faciaya davet olduğunu belirtti.
27 Nisan 2018 Cuma 10:31

 İşte Şeref Şahin ile yaptığımız röportaj:

-Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

"Adım Şeref Şahin 1965 doğumluyum yani kısaca 53 yaşındayım. Önce Eskişehir İktisadi İlimler Akademisi bitirdim. Daha sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldum."

"İş hayatımıza ise,  2010 yılından önce İngiltere’de bir dönem kaldığımdan,  2010 yılı ve sonrasında projeler üzerine mesleğimizi tam anlamı ile icra etmeye başladık.""8 yıldır sadece proje üretiyoruz. İnşaat ve Konut projeleri üzerine yoğunlaştık. Konut projelerinde kentsel dönüşüm çok hızlı devam etmekte."

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İDDİALIYIZ"

"Kentsel dönüşümde çok güzel yerlere geldik konuya hâkim Mimarlık ofislerinden bir tanesiyiz. Bizden başka bu konuyu iyi bilen yok demek yanlış olur ama eğer Türkiye’ de bu konuya hâkim 6 tane proje ofisi var ise bunlardan bir tanesi biziz."

Kentsel dönüşüm konusunda son 4 yıldır çok büyük bir mesafe kat ettik. Oldukça ciddi mesafeler bunlar. Özellikle Tuzla, Pendik, Kartal, Samandıra ve Sancaktepe bu bölgelerde yani Anadolu Yakasında çok büyük işler yaptık. Bu şu demek değil Erenköy ve Kadıköy’de de projelerimiz oldu ama yoğunluğumuz genellikle Tuzla ve Pendik’ te oldu.

-Kentsel Dönüşüm Dendiği Zaman Akıllarda Neler Kalıyor?

Kentsel dönüşüm şu anda ciddi bir Hükümet programı malum önümüzdeki İstanbul depremi bizi Kentsel Dönüşüme zorlamış durumda. Kentsel dönüşüm özellikle İstanbul’ da mutlaka ve mutlaka hakkıyla ve layıkıyla yapılması gerekiyor.

-Bugün daha yolun başındayız derken neden yolun başındayız?

"Hükümet bu konuda istediği randımanı alamadı, alamamasının sebepleri şunlar: Bizim insanımız kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirdi. Rantsal dönüşüme çevrildiği içinde kentsel dönüşüm hakkıyla ve laiki ile yürümüyor tabi ki."


"KADERCİ BİR TOPLUMUZ"

"Hükümet elinden geleni yapıyor. Teşvikleriyle,  itelemesiyle, bilgilendirmesiyle verdiği kiralarla, Belediyeler nezdinde bölgesel olarak kentsel dönüşüm bölgeleri oluşturmakta ama ne yazık ki bizim milletimiz bunun kıymetini bilemiyor ve kaderci bir toplum olduğumuzdan. Planlamamızı yapamıyoruz, kaderciliğimiz bizi olumsuz etkiliyor. Çok fazla her şeyimizi Allah’ a havale eden bir toplumuz."

"Ama bir şey var ki; yapman gerekeni yap, sonrasını Allah’ a bırak. Fakat biz öyle değiliz. Biz her şeyi Allah’ a bırakıyoruz. Başından sonuna kadar kendi yaptığımız hiç bir şey yoktur. Dolayısıyla kentsel dönüşüm bugün istenilen planlama dâhilinde yürümüyor."

"HÜKÜMET YÖNETMELİKLERLE ÇOK OYNUYOR"

"Son zamanlarda kentsel dönüşümün tökezlemesinin nedenlerinden bir tanesi de mevcut yönetmeliği çok hızlıca değiştirmiş olmaları 1, 25 yönetmeliğini kullanırken 1, 30 yönetmeliğine geçiş ister istemez kentsel dönüşüme çok büyük bir sekte vurdu."

"YÜKSEK FAİZLER DE ÖNEMLİ ETKEN"

"Bununla birlikte bankaların yüksek faiz oranları da buna tuz biber oldu. 3,5-4 aydan beri kentsel dönüşüm yapılamıyor desek yeridir. Belediyeler nezdinde de yeni yönetmelikle çok ciddi bir proje girişi yok. Ufak tefek projelerle birlikte kentsel dönüşüm durmuş durumda."

"UYGULANAMAYAN YÖNETMELİK TEKRAR DEĞİŞEBİLİR"

"Sanıyorum çevre Bakanlığı da bunun farkında büyük bir ihtimalle yeni yönetmeliği uygulatamadığı içinde bir revizyona gidecek diye düşünüyorum geçmiş tecrübelerime dayanarak."


-Mesleğinizin Zorlukları Nelerdir?

"Mimar olarak biz konularımıza çok hâkim olmak zorundayız ki; zaten hâkimiz de."

"MESLEĞİMİZİN VEBALİ ÇOK BÜYÜK"

 "Neden? Çünkü, yüklenici ya da müteahhit diye sıfatlandırdığımız kesim yatırımcıdır nihayetinde cebinde parası olan kişidir. Size geldiği zaman siz bu adamın önüne planlamanızı koymak zorundasınız. Karlılık analizini koymak zorundasınız. Maliyet analizini koymak zorundasınız, dolayısıyla siz her şeyi sonuçlandırmak zorundasınız. Onun için işinizin riski de vebali de çok büyük."

-Yaptığınız İşe Göre Elde Ettiğiniz Gelirin Size Yeterli Olduğunu Düşünüyor musunuz?

"Böyle bir ortamda kimsenin verdiği hizmetin karşılığını alabildiğini düşünmüyorum.  Bizler emekçileriz kalemimizle, emeğimizle, bilgimizle para kazanan kesimiz. Maalesef yılların koyduğu birikimi bugün kullanarak para kazanmaya çalışan bir güruhuz. Türkiye’ de emekçinin ben, hakkını aldığını düşünmüyorum. Bizlerde o hakkını alamayan kesimin arasındayız."

"Baktığınızda sizin çizdiğiniz projedeki örnek veriyorum karlılık analizini yaptığınızda müteahhidin önüne 10 milyon lira bir kar koyuyorsunuz. Siz bu 10 milyon liralık kar ile 0.01 alabilirsiniz ancak, yani başka bir deyişle siz bilginizle adama maksimumda para kazandırıyorsunuz. Ama hiçbir zaman adam dönüp size paylaşımcı olmuyor. Ben normalde burada 8 bin metrekare inşaat yapacaktım, senin bilgin ve becerin sayesinde burada 10 bin metrekarelere çıkardım yapacağım inşaatı. Bana haricen 2,5- 3 milyon para kazandırdın al bunun bilmem yüzde kaçı senin olsun. Demiyor, hiç kimse bunu demiyor."

"BİZ PERAKENDE SATIŞ YAPAN BİR MÜESSESE DEĞİLİZ"

"Tam tersine seni ne kadar minimumda tutar, seni en küçük paraya ne kadar çok çalıştırırım, hesabı ile geliyor. Buna da ses çıkaramıyorsunuz çünkü işe ihtiyacınız var. Bu gün müşteri kaçırmak gibi bir şansımız yok. Biz perakende satış yapan bir meslek gurubuna sahip değiliz. O gitsin beriki gelsin yani müşteriler kapımızda sıra beklemiyor. Bizim işimiz müşteri memnuniyeti ile doğru orantılı o sebepten hakkımızı aldığımızı düşünmüyorum."

-İstanbul’ da kentsel dönüşüm adı altında yapılan yüksek binalar için neler söyleyeceksiniz?

"Yüksek yapılanma bir hata biz yapılarda tabana yayılmamız gerekiyor. Dikey inşaat dediğimiz yapılarda özellikle bizim gibi deprem kuşağında olan ülkeler için çok riskli bir yapılanma türü ve ne yazık ki yapılan statik hesaplarımızın hepsi 25 kata göredir."

"25 KATIN ÜZERİ DAHA DA RİSKLİ"

"25 kattan sonra doğru düzgün statik hesabı yapılamamaktadır. Onun için benim bütün müşterilerime tavsiyem şu; 25 katın üzerinde inşaat yaptırmasınlar. Ben 25 kattan sonraki bir projeyi çizmiyorum elime dahi almıyorum. Böyle bir işin vebaline de girmiyorum."

"YÜKSEK BİNALARA CUMHURBAŞKANI DA KARŞI"

"Evet, yüksek yapılaşma çok tehlikeli bizim gibi deprem kuşağında olan ülkeler ve şehirler için mutlaka tabana yayılan yatay inşaattan yanayım ki buna da Sayın Cumhurbaşkanımız işaret etti. Erdoğan "Biz artık bundan sonra kentsel dönüşümde de dikey inşaat istemiyoruz yatay inşaata ağırlık vereceğiz" dedi. Yönetmelikte taban oturumunu %60'a çıkarmalarının da sebebi bu. Bunun çok doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum."

-Mesela İstanbul’ da Büyük Bir Deprem Bekleniyor Ama İstanbul’ da Toplanma Alanlarımız Yok Bu Konuda Neler Yapılmalı?

"TOPLANMA ALANLARI KANAYAN BİR YARA"

"Bu kanayan bir yara. Yani mevcuttaki toplama merkezleri dahi yerel Belediyeler tarafından emsal değerleri verilerek gelir elde etmek adına birilerine pazarlandı. Buna haiz değiliz bunu bilemiyoruz yukarıda dönen işler bunlar ama bu bir kanayan yara sizin de dediğiniz gibi benimde altını kalın bir çizgi ile çizmeme gerek yok."

"OLASI BİR DEPREM SONUMUZ OLABİLİR"

"Hiç birimizin toplanma alanı yok. Olası bir deprem olduğunda kim nerede toplanacak. Bir sivil savunma örgütlenmemiz yok. Kimse deprem anında ne yapacağını bilmiyor. Allah göstermesin ben öyle bir günde insanların zaten panikten öleceğini düşünüyorum. Organizasyon hatasından öleceğini düşünüyorum."

-Bizlere zaman ayırıp bilgilerinizi okurlarımızla ve bizle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak neler eklemek istersiniz?

"Biz teşekkür ediyoruz. Ümit ediyorum ki bütün işlerimiz bugün, Avrupa birliği nezdinde dünyanın kabul ettiği standartlarda yürüsün. Gönlümüz bunu istiyor ama maalesef daha çok eksiğimiz var. O standartlara gelebilmemiz için insan olarak, birey olarak, kişilik olarak her birimizin üzerine düşen görevler var. Bu görevler dâhilinde herkes üzerine düşeni yapsa inanın depremi konuşmazdık. Biz organizasyondan uzak bir toplumuz. Organize olamıyoruz. Sıkıntımız bu. Bir araya gelemiyoruz. Bir araya gelmemiz lazım zor günlerde herkesin ne yapacağının belli olması lazım. Maalesef böyle bir şey yok. Ben bunu da yerel yönetimlerin organize etmesini bekliyorum."  
Haber okunma sayısı: 2851

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi