17 Ekim 2019 Perşembe

Metruk Binaların Yıkımına Başlandı

metruk-binalarin-yikimina-baslandi

Kartal Belediyesi’nin; ilçe genelinde vatandaşlar ve çevre için tehlike arz eden metruk binalarla ilgili yaptığı tespit çalışmaları kapsamında 40 bina daha yıkılmaya başlandı.
06 Eylül 2019 Cuma 12:39

 Hakkında riskli yapı raporu olduğu ve boşaltıldığı halde yıkımı gerçekleştirilmeyen binalar ilgili harekete geçen Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Yakacık Aysun, Makbul ve Kirat Sokakları üzerinden bulunan binaları 5 Eylül 2019 tarihi itibariyle yıkmaya başladı.

 Yıkımların en az 3 gün süreyle devam etmesi planlanırken yıkım sırasında oluşabilecek toz için de sürekli tazyikli su kullanılıyor. Bölgede asayiş sorunlarına da yol açan metruk binaların yıkılması için mal sahiplerine ve yasal temsilcilerine tebligat yapıldığı; ancak verilen sürenin ardından yıkımların başladığı öğrenildi.

 Sabah erken saatlerde yıkım çalışmalarına başlayan ekipleri, öğlen saatlerinde Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir ile de görüşen Başkan Gökhan Yüksel, yıkım çalışmalarını sürdüren ekipleri de iş güvenliği kurallarına uymaları konusunda uyardı. 

 Kartal’da çevre halkının şikâyetçi olduğu ve başta uyuşturucu madde kullananlar olmak üzere yasadışı işlerin mekânı haline gelen metruk binalar, Kartal Belediyesi tarafından yıkılıyor. Yasa gereği önce sahipleri tarafından yıkılması beklenen; ancak yasal süre içinde sahipleri tarafından yıkılmayan metruk binalar, Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkılıyor.

 Bu kapsamda olan ve hakkında riskli yapı raporu bulunan 40 bina, önceki gün Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından yıkılmaya başlandı. Yakacık Aysun, Makbul ve Kirat Sokaklarının çevresinde yaşayanların korkulu rüyası olan binalar, iş makineleri tarafından yerle bir edilemeye başlandı. Çocuklar için de tehlike yaratan ve daha önceden boşaltıldıkları için içlerine kolayca girilebilen binalar, çevre güvenliği alınarak tamamen kullanılamaz hale getirildi. Binaların kentsel dönüşüm sürecinde oldukları ve her biri hakkında riskli yapı raporu olduğu ve daha önceden boşaltılmalarına rağmen yüklenici firma tarafından yıkılmadıkları öğrenildi.

 Cam, plastik doğrama, demir gibi geri dönüştürülebilir tüm parçalarının alındığı binaların yaz ayı olması nedeniyle uyuşturucu kullananların mekânı haline geldiği ve ormana yakın olması nedeniyle de yangın tehlikesine yol açtığı öğrenildi. Çalışmaları yerinde incelemek için Yakacık Çarşı Mahallesi’ne gelen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, yıkım ekiplerinden bölgeyle ilgili bilgi aldı.

 Baret ve fosforlu yelek giyen Başkan Gökhan Yüksel, çevre sakinleri ve Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir ile görüşerek bölgede başka metruk binalar olması halinde belediyeye bilgi verilmesini istedi. Ekiplerden; yıkımlar sırasında iş güvenliğine azami dikkat edilmesini isteyen Başkan Gökhan Yüksel, toz için sürekli önlem alınmasını ve vatandaşların şikâyetlerinin dikkate alınmasını istedi. 

Haber okunma sayısı: 302

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi