17 Ekim 2019 Perşembe

BEYOĞLU’NDA SANATIN ELLERİ

beyoglunda-sanatin-elleri

O büyülü dünyanın kapılarını açmak için girdiğiniz kapıda paha biçilmez eserlerin güzelliği ile sizleri başka dünyalara götüren takılarla sizi masasının başında karşılayan bir çift mavi gözün büyüsüne kapılıp gidersiniz.
11 Temmuz 2019 Perşembe 13:49

 O bir çift mavi gözde saklı olan ne sırlar vardır. Tıpkı her birimizin hayatında olduğu gibi işte o sırlarla örtülü bir çift mavi gözün sahibi Yüksek İç Mimar ve Anadolu Medeniyetleri Takı Tasarımcısı Nurhan Acun’a konuk olduk.

Sohbet havasında geçen röportajımız da, siz takı ve sanatseverleri kahvenizi yudumlarken ilgiyle okuyacağınız bir hayat hikâyesi ile baş başa bırakıyoruz.

Nurhan Bey bir daha sözünüzü kesmeyeceğim bize Nurhan Ustayı anlatır mısınız?

Nurhan Acun; Ben yapılan sınavla 3. olarak girdiğim Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden 1957 yılında mezun olduktan sonra değişik konularda iç mimari projeleri gerçekleştirdim. Ofisimde boş zamanlarımda bakırla yaptığım el işi takıları yere serdiğim halının üzerinde sergilemeye başladım. Gelip geçen herkesin ilgisini çekmeye başlamıştı.Ben bu ilgiyi gördüğüm zaman neden bu işle uğraşmıyorum diye düşünerek bu işe başladım. Her kesimden insana hitap eden onların istediği tarzda takılar yaparak işi sanata dönüştürdüm. Bir gün tasarladığım takıları alarak “VEPA” mağazasına gittim ve saatlerce orada tasarımlarımı göstermek için sahibini bekledim.

“VEPA” nın sahibi gelip tasarımlarımı görünce hepsinden 10 ar adet istedi ve böylece piyasaya açıldım. Yurtiçinde ve yurtdışında fuarlara iştirak ettim ve buralardan ödül aldım. Bu ödüller benim bu işi daha bir hevesle yapmam için belki de en güzel fırsattı ve ben o fırsatı değerlendirdim. Şimdi görmüş olduğunuz bu dükkânım benim dünyam oldu.

Yaptığım birbirinden değerli, tasarımlar gün geçtikçe herkesin ilgi odağı oldu “VEPA” mağazasının ardından “VAKKO” ile de anlaştım. Tasarım benim artık vazgeçilmezim oldu. İşleri yetiştirmek için 20 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışmalarımızı devam ettirdik. Ama zamanla bu sektöre eğilim azalmaya başladı ve ben başladığım gün ki gibi yine yalnız başıma kaldım.

Şimdi yanımda Zehra adında bir yardımcım var. Onunla birlikte tasarımlarımızı yapıyoruz. Hayatımızı kazanmak için eşsiz ve kalıcı kreasyonlara imza atmaya devam ediyoruz.

Yalnız son zamanlarda “Beyoğlu'nda İtalyan Santa Maria Kilisesi idaresinde 35 yıl önce "depo" olarak kiraladığım mekân, bugün turistlerin bir müze gibi ziyaret ettikleri uğrak yeri haline gelmiştir. Bu durum; sanatla uğraşan bir kiracısının olması ve kilise idaresinin bir gururu haline gelmeliyken; "10 yıllık kiracıları tahliye" yasasından istifade ederek, kilise idaresi bu durumda olan bütün kiracılarına adeta savaş açmış durumdadır. Bu savaşta Devletimiz bizi yalnız bıraktı. Çıkan bir kanunla 10 yıllık kiracıların konut sahipleri tarafından istedikleri zaman çıkarılabileceği yasası çıktığından beri burada bulunan kiracı arkadaşlarım ve ben bu sorunla karşı karşıya kaldık. Devlet büyüklerimizin bu duruma acil bir çözüm üretmesini bekliyoruz…”

 Nurhan Acun’ un Sanat dolu 49 yıllık yolculuğu…

1983’de Avrupa Konseyi’nin XVII. Anadolu Medeniyetleri Sergisi’ne İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin isteği üzerine müze koleksiyonundaki takıların bazılarının imitasyonlarını başarı ile hazırladı. Bu imitasyonları İstanbul Arkeoloji, İbrahim Paşa Sarayı, Topkapı Sarayı, Ankara Anadolu Medeniyetleri ve Efes Müzeleri’nde satışa sunuldu.

1985’de Wichita, Kansas USA’daki Book and Art Fair’in karma sergisine davet edildi.

1996’da California’da Saddleback Collage’nin takı atölyesinde “kakma” metodu üzerine yaptığı gösteride Osmanlı Çini Motiflerini tanıttı.

2001-2002 senelerinde Selçuk Efes Müzesi’ndeki “Anadolu Esintiler” takı sergisine hazırlandı.

2001’de Kültür Bakanlığı Takı Yarışması’nda Karagöz, Hacivat Kompozisyonu Özel Ödülü’ne layık görüldü.

2002’de Avustralya-Türkiye Kültür Enstitüsü’nün davetlisi olarak Melbourne’da düzenlenen takı sergisine katıldı.

2003’de Ayasofya Müzesi Sergi Salonu’nda “Osmanlı’ya Özgü Motiflerle Çağdaş Takı ve Obje Sergisi ”ne katıldı.

2006’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ulusal Takı Yarışması’nda 435 eser arasında “Galata Kulesi ve İstanbul Laleleri” isimli kompozisyonu, özel takı ödülü aldı.

2006’da Polatlı Belediyesi Frig Medeniyetleri ile ilgili takı yarışmasında, “Frig Kralı’nın Keçileri Hayat Ağacında” isimli kemer tokası eseri mansiyona layık görüldü.

2008’de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Tunç, Roma, Bizans, Osmanlı motifleri ile “ANADOLU’DAN ESİNTİLER” Gümüş Takı Sergisi’ne katıldı.

2012’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatkârı Belgesi Tescil edildi.

2017’de Konya Kültür ve Sanat Ürünleri Tasarım Yarışmasına katıldı.

2017’de Antalya Müzesi sergi salonunda “Anadolu’dan Esintiler” adlı gümüş takı koleksiyonunu Antalyalı sanatseverlerle buluştu.

1969’dan bu yana el sanatlarına gönül veren Nurhan Acun, sürdürdüğü çalışmalarının amacı Tunç Çağın’dan beri birbirini etkileyen, kendine özgü bir dokuyu içeren motifleriyle Beyoğlu’ndaki Eller Sanat Atölyesi’nde Anadolu Medeniyetleri’nin eşsiz kalıcı kreasyonlarına hayat vererek yaşatmaya devam ediyor.

Röportaj: Arife EMEK

Haber okunma sayısı: 428

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi