17 Ekim 2019 Perşembe

Alzheimer ve Etkileri Konulu Panel Kartal'da Gerçekleştirildi

alzheimer-ve-etkileri-konulu-panel-kartalda-gerceklestirildi

Kartal Belediyesinin düzenlediği Alzheimer Hastalığı Bilgilendirme Konferansı Kartal Hasan Ali Yücel’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
24 Eylül 2019 Salı 16:46

 Prof. Dr. Engin Eker,  Nörolog Dr. Feray Seleker,  Dr. Öğr. Üyesi ve Hemşire (A-Dora Huzurevi Yön.) Gaye Esmeray, Hemşire (A-Dora Huzurevi Yön.) Ayşe Fidan ile Hemşire (A-Dora Hevi Yön.) Aynur Gökkaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta; Alzheimer hastalığı önlenebilir mi, Alzheimer hastalığı yaşlının kaderi mi, Demans nedir? Alzheimer nedir, Alzheimer hastası ile iletişimde püf noktaları, Alzheimer hastaları için alınması gereken güvenlik önlemleri, Alzheimer hastalarında bakım hizmeti nerede ve nasıl olmalı gibi soruları cevaplandırdılar.

 

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her Demans bir Alzheimer değildir. Alzheimer hastalığı gerek rastlanma sıklığı, gerekse yoğun medyatik kampanyalar nedeniyle genellikle Demans’ın tek karşılığı görünmekle birlikte tek karşılık değildir.

Alzheimer sinsi başlangıçlı yavaş seyir eden ilerleyici bir tablodur. Hippocampus dediğimiz adam akıllı bölgede olan problemden meydana geliyor. Bu bölge hem hafızayı hem de navigasyon yön bulma yöntemini sağlayan ve organize eden bölgedir.

En çok hafıza problemleri ve görsel beceriksizlik yani eşya kaybetmek gibi neyi nereye koyduğumuzu hatırlamama gibi. Ama zaman içinde zaman ve mekan kavramlarında bozulmalar meydana gelebiliyor.Prof. Dr. Engin Eker ise Alzheimer hastalığının risk ve faktörleri hakkında çarpıcı açıklamalar gerçekleştirdi.

ALZHEİMER HASTALIĞININ RİSK FAKTÖRLERİ

Alzheimer hastalığının gelişmesine zemin hazırlayan birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bunların içinde en önemlisi,  genetik yatkınlıktır.   Anne, baba veya kardeş gibi birinci derece yakınlarında Alzheimer hastalığı olanlarda risk ortalama dört kat artar.

Yaşlanma bir risk faktörü olarak anılmıştır. Yaş ilerledikçe Alzheimer sıklığının arttığı doğrudur.  65 yaşın üzerindeki kişilerin % 10’unda, 85 yaş üzerindekilerin neredeyse yarısında (%47) görülür.

Kadınlarda alzheimer’a yakalanma riski erkeklere göre iki kat fazladır. Düşük eğitim düzeyi, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını artırmaktadır. Kafa travmaları, uzun süreli depresyon varlığı, damar risk faktörleri denilen hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı risk artırıcı etkenler arasında sayılmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak aşırı yağlı beslenme, obezite ve sigara kullanımı da azlheimer hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Kronik alkol kullanımı beyinde belirgin yıpranma yaparak zemin hazırlamaktadır. Çocukluğunda Down sendromu tanısı almış kişilerde 30-40 yaş arasında Alzheimer hastalığı geliştiği bildirilmiştir.

Görüş Haber Özel Haber okunma sayısı: 282

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi