21 Mayıs 2019 Salı

Cannabis Sativa(Tıbbi Kenevir) Üretimi Yapsak…

cannabis-sativatibbi-kenevir-uretimi-yapsak

Son zamanlarda kenevir üretiminin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesine dair konuya ilişkin birçok yorum yapılmaya başlandı. Peki, bahsi geçen keneviri üretmek kolay mı? Faydaları neler? Üretim Türkiye’ye hangi katkılar da bulunur? Soruların cevapları haberimizde…
18 Ocak 2019 Cuma 16:12

 Son zamanlarda kenevir üretiminin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesine dair konuya ilişkin birçok yorum yapılmaya başlandı. Peki, bahsi geçen keneviri üretmek kolay mı? Faydaları neler? Üretim Türkiye’ye hangi katkılar da bulunur? Soruların cevapları haberimizde…

Kenevir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması elbette son derece manidardır. Şimdi diyorum ki biz yeniden, tarım, çevre ve şehircilik bakanıma söyledim, kenevir ekimi süreci başlatalım çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz. Şimdi bu süreci başlatacağız.” sözleriyle tartışmalara dâhil olmuştu.

Kenevir; tıbbi ve endüstriyel olmak üzere iki türden meydana gelmekte ve Erdoğan’ın bahsettiği kenevir üreticiliği endüstriyel olan. Tıbbi kenevir ise halk arasında esrar ya da ot gibi isimlerle adlandırılan, ağrı kesici özellikleri bulunan ve cannabinoid bileşenlerine sahip bir bitki türü. Bahsi geçen türün üretimi yasak. Yasak olmasının sebebi uyuşturucu yapımına müsait olması. Ancak günümüzde bu kenevir türü üzerindeki yasak hakkında farklı görüşler mevcut.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği gibi, tekstilden, hayvan yemine ve hatta inşaat malzemesine kadar pek çok alanda maliyetleri düşürüp sıhhati arttıracak olan endüstriyel kenevirin üretiminin önü açılıyor.Diğer yandan tıbbi kenevir söz konusu olduğunda üretim için izin şuan yok. Bu türün ise kanser, epilepsi, migren, fibromiyalji gibi toplumda ciddi yer tutan hastalıklar için tedavi olabilecek özellikler teşkil ediyor.

Tıbbi kenevir üretiminde hem devlet için hem üreticiler için çeşitli ve ciddi zorluklar mevcut. Gerekli üretim ve güvenlik şartları alınmadan üretim aşaması için izin çıksa ürünün yararından çok zararı ile karşılaşacağımız aşikâr çünkü Medical Cannabisin son halinde hiçbir gübre atığı, zirai ilaçlama kalıntısı olmaması gerekiyor. Bu sebeple medical cannabis tarımı daha önce tarım yapılmamış yerde yapılır. Zira yanlış ekilir ve hasat edilirse medical cannabis alan uluslararası ilaç firmalarının bağımsız labarautarlarda yaptıracakları tetkik sonuçları kirli çıkar ve kimse bir daha ürün almaz.

Uluslararası ilişkiler mezunu, 2005-2008 yılları arasında, T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde, “Uluslararası İlişkiler ve Anlaşmalar Uzmanı” olarak görev yapmış, 2008 yılında ABD’ye yerleşmiş ve medical cannabis üzerine 11 yıl çalışmış Ebubekir Erdal Kasa’nın yaptığı açıklamalara göre; Türkiye’de sağlam bir düzenleme yapılırsa ciddi oranda tıbbi kenevir üretimi yapılabilir. Keza hem iklim hem de toprak olarak elverişli çok toprağımız bulunmakta. Kaya, üretimin yalnızca devlet eliyle ve kontrolüyle yapılması üzerinde de duruyor. Kaya’ya göre; üniversitelerimizin, ilaç sektörümüzün araştırmalarına hammadde sunmak ve kısa sürede Sativex ve diğer sentetik ilaçlarına alternatif oluşturmak imkânsız değil. Devlet güvenlik endişesiyle imkânlarına güvenmese dahi; en azından türü geliştirmek ve sadece ihraca yönelik olarak medikal cannabis tohumu üretmek mümkün. Böyle bir yol seçilirse Türkiye için önemli oranda ekonomik katkılar yapar çünkü Kaya’nın tabiriyle, “Bugün, verim ve cannabinoid kalitesi açısından uluslararası başarıya ulaşmış tohumların tanesi 10 ila 65 dolar arasında değişen fiyatlarda satılmakta.”

Kaynak: HabertürkHaber okunma sayısı: 788

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi