26 Nisan 2019 Cuma

Pendik Belediyesi Sıfır Atık Projesine Geçiş Yaptı

pendik-belediyesi-sifir-atik-projesine-gecis-yapti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sürdürdüğü “Sıfır Atık Projesi” Pendik’te yaygınlaşıyor. Pendik Belediyesi 7 yıldır sürdürdüğü Atık Yönetimi Sistemini revize ederek Sıfır Atık Projesine geçiş yaptı.
11 Nisan 2019 Perşembe 17:37

 Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sn. Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülen “Sıfır Atık Projesi” tüm yurtta olduğu gibi Pendik’te de yaygınlaşıyor. Kentteki kamu kuruluşlarının neredeyse tamamı Sıfır Atık Projesi’ne geçiş yaptı. Pendik Belediyesi ise 7 yıldır başarıyla sürdürdüğü Atık Yönetimi Sistemi’ni revize ederek Sıfır Atık Projesine entegre etti. Konuyla ilgili Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde belediye personeline yönelik sunum yapılarak süreç hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

 

Belediyedeki çöp kovalarının yerini atık kumbaralar alıyor

 

Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi, Atık Getirme Merkezi,atık yağ toplama gibi bir çok geri dönüşüm projesi ve yatırıma imzasını atan Pendik Belediyesi “Sıfır Atık Projesi”yle birlikte binalarındaki çöp kovalarını kaldırarak yerine sıfır atık kumbaraları yerleştiriyor. Kumbaralar sayesinde ambalaj, organik ve diğer atıklar kaynağında ayrıştırılmış olunacak. Böylece geri dönüşüm maliyetleri düşürülmüş olunacak. Bunun yanı sıra tüm müdürlüklerde bir ya da iki kişi süreçten sorumlu olacak. 

Sıfır atık projesi nedir? Kazanımları ne olacak?

 

2017 yılında başlayan “Sıfır Atık” Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve nihayetinde atıkların geri kazanılmasını sağlayan Türkiye genelinde uygulanan bir hedef olarak nitelendiriliyor.

 

Projeye şimdilik Pendik’teki kaymakamlık dahil tüm kamu kuruluşlarının neredeyse tamamı geçmiş durumda. Proje, kent genelinde tamamen yaygınlaştığında toplanan tonlarca atık, Pendik Belediyesine ait Türkiye’nin ilk ve tek tam otomatik Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi’nde ekonomiye kazandırılacak. Aynı zamanda çevre de korunmuş olunacak. 1 ton kağıt için 17 ağacın kesilmesi ya da 1 ton plastik için 16 varil petrolün tüketilmesi göz önünde bulundurulursa artan nüfus ve azalan kaynaklar bakımından Sıfır Atık Projesini önemi giderek artıyor. Haber okunma sayısı: 187

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

Kazandığı Seçimin Sevincini Yaşayamayan Muhtar

Kırklareli'nin Karadere köyünde pazar günü yapılan yerel seçimlerde muhtarlığı kazanan 53 yaşındaki Ahmet

Sekreter Olarak Girdiği Belediye'ye Başkan Seçildi

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, sekreter olarak girdiği Belediye'ye, 31 mart günü yapılan seçimlerde başkan

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL