16 Temmuz 2019 Salı

Pendik Belediyesi Sıfır Atık Projesine Geçiş Yaptı

pendik-belediyesi-sifir-atik-projesine-gecis-yapti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sürdürdüğü “Sıfır Atık Projesi” Pendik’te yaygınlaşıyor. Pendik Belediyesi 7 yıldır sürdürdüğü Atık Yönetimi Sistemini revize ederek Sıfır Atık Projesine geçiş yaptı.
11 Nisan 2019 Perşembe 17:37

 Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sn. Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülen “Sıfır Atık Projesi” tüm yurtta olduğu gibi Pendik’te de yaygınlaşıyor. Kentteki kamu kuruluşlarının neredeyse tamamı Sıfır Atık Projesi’ne geçiş yaptı. Pendik Belediyesi ise 7 yıldır başarıyla sürdürdüğü Atık Yönetimi Sistemi’ni revize ederek Sıfır Atık Projesine entegre etti. Konuyla ilgili Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde belediye personeline yönelik sunum yapılarak süreç hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

 

Belediyedeki çöp kovalarının yerini atık kumbaralar alıyor

 

Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi, Atık Getirme Merkezi,atık yağ toplama gibi bir çok geri dönüşüm projesi ve yatırıma imzasını atan Pendik Belediyesi “Sıfır Atık Projesi”yle birlikte binalarındaki çöp kovalarını kaldırarak yerine sıfır atık kumbaraları yerleştiriyor. Kumbaralar sayesinde ambalaj, organik ve diğer atıklar kaynağında ayrıştırılmış olunacak. Böylece geri dönüşüm maliyetleri düşürülmüş olunacak. Bunun yanı sıra tüm müdürlüklerde bir ya da iki kişi süreçten sorumlu olacak. 

Sıfır atık projesi nedir? Kazanımları ne olacak?

 

2017 yılında başlayan “Sıfır Atık” Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve nihayetinde atıkların geri kazanılmasını sağlayan Türkiye genelinde uygulanan bir hedef olarak nitelendiriliyor.

 

Projeye şimdilik Pendik’teki kaymakamlık dahil tüm kamu kuruluşlarının neredeyse tamamı geçmiş durumda. Proje, kent genelinde tamamen yaygınlaştığında toplanan tonlarca atık, Pendik Belediyesine ait Türkiye’nin ilk ve tek tam otomatik Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi’nde ekonomiye kazandırılacak. Aynı zamanda çevre de korunmuş olunacak. 1 ton kağıt için 17 ağacın kesilmesi ya da 1 ton plastik için 16 varil petrolün tüketilmesi göz önünde bulundurulursa artan nüfus ve azalan kaynaklar bakımından Sıfır Atık Projesini önemi giderek artıyor. Haber okunma sayısı: 264

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

EMEKLİLERDEN YAPILAN ZAMMA PROTESTO!

Disk ve Emekli-Sen.’nin yapılan zamların az olmasından dolayı Kartal Meydanında düzenlemiş olduğu basın

BAKLAVACI KARDEŞLER TUTUKLANDI!

İstanbul Pendik'te içerisinde hamile kadın bulunan araca saldıran ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen H.S.

EKREM İMAMOĞLU İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ!

İkinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu başkanlığında İBB Meclisi

KARTAL BELEDİYESİ AĞAÇ KESMEDİK KESTİRMEYİZ!

Kartal Belediyesi ekipleri tarafından ağaç kesimi gerçekleştirildiği haberine yanıt olarak Kartal Belediyesi bir

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL