25 Haziran 2019 Salı

Belediye Meclis Üyeleri Adaylarını Seçerken Dikkat Edelim

Adem UZUN

Adem UZUN

E-Posta : ademuzun-25@hotmail.com

Evet değerli okurlarım 2019 yerel seçimlerine yaklaşıyoruz 36 gün kaldı Şu günlerde genellikle belediye başkanlarının yaptığı iyi ya da kötü hizmetleri sorguluyoruz. Aynı seçimle beş yıllığına göreve gelmiş olan muhtarları, belediye meclis üyelerini, seçildikleri il, ilçe, mahalle için neler yaptığı gündeme getiriyor muyuz? Ne kadarımız seçtiğimiz muhtarları, belediye meclis üyeleri tanıyoruz, bunu kendimize hiç sorduk mu? Geçmiş seçimlerde şunları yaşadık bırakın muhtarları, meclis üyelerini tanımayı,  belediye başkanını hiç tanımamasına, güvenmesine, beceriksiz bulmasına rağmen partisinin liderine bakarak oy veren bir seçmenimiz oldu. Oturduğumuzun ilin, ilçenin, mahallenin hizmetleri hepimizi ilgilendiren bir durumdur ve seçeceğimizin kişileri yakından tanımamız, özenle seçmemiz gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Bir belediye başkanının nasıl olması gerektiğini geçmiş yazılarımda yazmıştım o yüzden bugün o konu üzerinde pek durmayacağım.

 Bugün İl veya ilçe belediye meclis üyeleri üzerinde durmak istiyorum. Meclis üyeleri bildiğiniz üzere yerel demokrasiler açısından önemli bir göreve sahiptir. Seçmenler, seçtikleri belediye meclis üyeleri ile o ilin, ilçenin sorunlarının çözülmesini, daha yaşanabilir bir il, ilçe ulaşmayı haklı olarak istemektedir. Peki, belediye meclis üyeleri seçildikten sonra o il veya ilçe adına ne yapmaktadır? O şehrin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde nasıl bir faaliyette bulunmaktadır? Yan gelip yatarak sadece meclis toplantılarına katılıp el indirip kaldırarak apar topar geçen kararları mı oyluyor ya da her toplantı için “huzur hakkı” ücretini alarak görevlerini yaptıklarına mı inanmaktadır? Belediye meclis üyeliğinin anlamı ve işlevi bu mudur? Bunları kendimize ve adaylarımıza soruyor, sorguluyor muyuz?

 Üzülerek belirtmek isterim ki ülkemizdeki belediye meclis üyelerinin büyük bölümü meclis üyeliğinin ne anlama geldiğini bilmemekte, bulundukları durumu farklı yanlış yönlerde kullanarak çalışmaktadır. Basından ve yakinen tanık olduğumuz gibi Belediye meclis üyelerinin bir bölümünün imar yolsuzluklarına karıştıkları, özellikle imar komisyonlarında bulunmak için gayri ahlaki biçimde çıkar çatışmalarına girdikleri, belediyedeki nüfuzlarını yakınlarına menfaat sağlamak için kullandıkları okumakta ve görmekteyiz.

 Bu yüzden buradan değerli okurlarıma seslenmek istiyorum seçeceğimiz belediye başkanını, kadrosuyla birlikte değerlendirmeye alarak oy verelim. Bir belediyenin yönetimi ekip işidir. Sadece bir kişi üstünden değerlendirmek doğru olmayacağı gibi gerçekçi de olmayacaktır. Ülkemizin her köşesinde değerli, dürüst insanların meclis üyeliklerinde olmasını temenni ediyor. Meclis üyesi adayı olmuş tüm değerli insanımızı ve değerli okurlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


22 Şubat 2019 Cuma 14:24
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

 • Çok güzel

  Misafir 22 Şubat 2019 14:49 Başkanım gerçekten güzel bir yazı olmuş

 • Altına imzamı atarım.

  Misafir 22 Şubat 2019 16:15 Son derece önemli bir konuya parmak bastınız Adem bey.

 • Kesinlikle doğru

  Misafir 22 Şubat 2019 16:18 Umarım aldığı görevin hakkını layıkıyla verebilecek dürüst insanlar gelir başımıza..

 • Haklısınız

  Misafir 22 Şubat 2019 16:24 Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum

 • A

  Misafir 22 Şubat 2019 16:28 Aynen Adem bey çok haklısınız kime sorsak hizmetlerden memnun değil , yolsuzluk var hırsızlık var herşey var ama biz yine ak partiye vereceğiz diyen seçmen kitlesi oluştu maalesef bu bağlamda çok iyi noktalara vurgu yapmışsınız tebrikler

GÜNDEM

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL