17 Ekim 2019 Perşembe

Yerel Gazetecileri Anlamak

Alaattin BÖKE

Alaattin BÖKE

E-Posta : gorushaber56@gmail.com

 Ülkemizde gazeteci dendiği zaman her istediğini yazan, ahkâm kesen ve her şeyi ben bilirim havasında olan kişi akla geliyor. Ama böyle olmadığını Yerel Basın olarak bizler göstermekteyiz.

Yerel Basın çalışanı olarak ne yazarsak yazalım, yazdığımız yazılara anında sert tepkiler verilmekte ve dışlanmaktayız.

Siyasiler için seçim meydanlarının en önemli unsuru olarak görülen, baş tacı edilen yerel basın, maalesef siyasetçilerin hedefledikleri koltuklara oturmasıyla her şey bitiyor. Artık sizi kimse tanımıyor.

Bu durum derneklerde ve ya STK larda da farklı değil. Gazetecileri kahvaltılara davet edip onlara basın açıklaması yaparak aslında şunu söylüyorlar. Biz sizlere kahvaltı ikram ettik, eh artık sizlerde benim ya da bizim haberimizi güzel güzel yaparsınız! (Bir bardak çayın kırk yıl hatırı vardır.!)

Gerçek gazetecilik bu değil, gerçek gazeteci de bu değil. Ama yapılan bazı yanlışlar ve hatalar yüzünden Yerel Basın sadece bu tavırlarla karşı karşıya kalıyor.

Yerel basın, toplumla iç içe olduğu için sorunları bunlarla da bitmiyor, nerede ne söylese olay oluyor. Gazetecilik göründüğü kadar kolay olmadığı gibi çok kolay para kazanılan bir meslekte değildir. Kazanılacak para aslanın ağzında değil, midesinde. Aslan ağzını kapatırsa kolunuz da aslanın midesine yiyecek olarak gider.

Gazeteci, bir siyasetçi ya da bir kurumu ziyarete gittiğinde insanlar arkasından olur olmaz laflar edebiliyorlar. Bu lafların kimin yanında söylendiği önemli değil onlar için. Ama söylenen laflar yanlarındaki o kişiler tarafından bizlere ulaştırılıyor. Bizler de sadece gülüp geçiyoruz. Ama notumuzu da bir kenara yazıyoruz.

Bizler yerel basın olarak alın terimizle para kazanmak ve evimize helalinden ekmek götürmek için çok çalışan kişileriz. Masa başında oturup kendi kendimize haber üretmediğimiz ya da bir yerlerden kes yapıştır yapmadığımız gibi gördüğümüz olayları yazmakta bizim kamusal görevimiz.

Biz kamuya mal olmuş kurum ve ya kuruluşların yanlışını da doğrusunu da araştırarak yazmak zorundayız. Eğer yazmaz isek topluma karşı görevimizi yapmamış oluruz.

Yerel basının en önemli sıkıntısı ise yaptığı işlerle anılmak yerine, yok beni tehdit etti, yok bana şantaj yaptı gibi aslı astarı olmayan dedikodularla yıpratılmaya çalışılmasıdır. Bu güne kadar kimseyi tehdit etmedik kimseye de şantaj yapmadık. Alnımız açık, yüzümüz pak.

20 yıllık gazetecilik hayatımda şunu çok iyi öğrendim ki bizler yapmadığımız işlerle değil yaptığımız işlerle anılmayı daha çok seviyoruz ve bunu da hak ediyoruz.

 

 


21 Nisan 2018 Cumartesi 21:31
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi