18 Temmuz 2019 Perşembe

Yerel Gazetecileri Anlamak

Alaattin BÖKE

Alaattin BÖKE

E-Posta : gorushaber56@gmail.com

 Ülkemizde gazeteci dendiği zaman her istediğini yazan, ahkâm kesen ve her şeyi ben bilirim havasında olan kişi akla geliyor. Ama böyle olmadığını Yerel Basın olarak bizler göstermekteyiz.

Yerel Basın çalışanı olarak ne yazarsak yazalım, yazdığımız yazılara anında sert tepkiler verilmekte ve dışlanmaktayız.

Siyasiler için seçim meydanlarının en önemli unsuru olarak görülen, baş tacı edilen yerel basın, maalesef siyasetçilerin hedefledikleri koltuklara oturmasıyla her şey bitiyor. Artık sizi kimse tanımıyor.

Bu durum derneklerde ve ya STK larda da farklı değil. Gazetecileri kahvaltılara davet edip onlara basın açıklaması yaparak aslında şunu söylüyorlar. Biz sizlere kahvaltı ikram ettik, eh artık sizlerde benim ya da bizim haberimizi güzel güzel yaparsınız! (Bir bardak çayın kırk yıl hatırı vardır.!)

Gerçek gazetecilik bu değil, gerçek gazeteci de bu değil. Ama yapılan bazı yanlışlar ve hatalar yüzünden Yerel Basın sadece bu tavırlarla karşı karşıya kalıyor.

Yerel basın, toplumla iç içe olduğu için sorunları bunlarla da bitmiyor, nerede ne söylese olay oluyor. Gazetecilik göründüğü kadar kolay olmadığı gibi çok kolay para kazanılan bir meslekte değildir. Kazanılacak para aslanın ağzında değil, midesinde. Aslan ağzını kapatırsa kolunuz da aslanın midesine yiyecek olarak gider.

Gazeteci, bir siyasetçi ya da bir kurumu ziyarete gittiğinde insanlar arkasından olur olmaz laflar edebiliyorlar. Bu lafların kimin yanında söylendiği önemli değil onlar için. Ama söylenen laflar yanlarındaki o kişiler tarafından bizlere ulaştırılıyor. Bizler de sadece gülüp geçiyoruz. Ama notumuzu da bir kenara yazıyoruz.

Bizler yerel basın olarak alın terimizle para kazanmak ve evimize helalinden ekmek götürmek için çok çalışan kişileriz. Masa başında oturup kendi kendimize haber üretmediğimiz ya da bir yerlerden kes yapıştır yapmadığımız gibi gördüğümüz olayları yazmakta bizim kamusal görevimiz.

Biz kamuya mal olmuş kurum ve ya kuruluşların yanlışını da doğrusunu da araştırarak yazmak zorundayız. Eğer yazmaz isek topluma karşı görevimizi yapmamış oluruz.

Yerel basının en önemli sıkıntısı ise yaptığı işlerle anılmak yerine, yok beni tehdit etti, yok bana şantaj yaptı gibi aslı astarı olmayan dedikodularla yıpratılmaya çalışılmasıdır. Bu güne kadar kimseyi tehdit etmedik kimseye de şantaj yapmadık. Alnımız açık, yüzümüz pak.

20 yıllık gazetecilik hayatımda şunu çok iyi öğrendim ki bizler yapmadığımız işlerle değil yaptığımız işlerle anılmayı daha çok seviyoruz ve bunu da hak ediyoruz.

 

 


21 Nisan 2018 Cumartesi 21:31
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

EMEKLİLERDEN YAPILAN ZAMMA PROTESTO!

Disk ve Emekli-Sen.’nin yapılan zamların az olmasından dolayı Kartal Meydanında düzenlemiş olduğu basın

BAKLAVACI KARDEŞLER TUTUKLANDI!

İstanbul Pendik'te içerisinde hamile kadın bulunan araca saldıran ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen H.S.

EKREM İMAMOĞLU İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ!

İkinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu başkanlığında İBB Meclisi

KARTAL BELEDİYESİ AĞAÇ KESMEDİK KESTİRMEYİZ!

Kartal Belediyesi ekipleri tarafından ağaç kesimi gerçekleştirildiği haberine yanıt olarak Kartal Belediyesi bir

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL