17 Haziran 2019 Pazartesi

HALKIN GÖZÜNDEN SİYASET

Arife Emek

Arife Emek

E-Posta : arife.emek@gmail.com

 Siyaset denildiği zaman insanlar mangal keyfi yaparken ya da oturup bir demli çay içerken Türkiye’yi hatta Dünya’yı kurtarır ekonomiyi düzeltirler, adaleti sağlarlar. Hatta yıllardan beri ülkeyi rakı masalarında kurtardılar birileri.

Ama gerçek yaşama gelindiğinde ve sabah uyandığında ise ülkenin veya dünyanın kurtulmadığı, bunun böyle olmadığı bir tokat gibi insanların suratına çarpar.

 Türk halkı sandığa gittiği gün bile tarafını belli etmez ama sandıktan çıkan sonuçla bir şeylerin artık değişmesi gerektiğinin altını kalın puntolarla çizer. Yıllardır bu böyle süre gelmiştir. Eğer bir Başkanı ya da Bürokratı istemiyorsa bunu açık açık söylemek yerine sandığa gömerek onlara büyük bir ders verir. Hatalarını anlamak istemeyen bazı siyasetçiler verilen bu karara saygı duymak yerine halkı suçlar konuma geçerler.

Ama işin aslı öyle değil. Bu halk ne istediğini bilen, düşüncelerini özgürce söyleyebilen bir yapıya sahiptir. Sözünün eri olan bu halk yeniden seçime gideceği günü bekliyor. Dün olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanamayacağımız durumlarla karşı karşıya gelmemiz an meselesi olsa da bu halk bunun bilincindedir. Ayşe şunu demiş, Fatma bunu demiş değildir halkın derdi. Halkın derdi evine ekmek götürme derdidir. Ama bizler bunu farklı anlayarak bu insanlara hep tepeden bakmaya devam ediyoruz. Ahmet Efendi evine ekmek götüremediği zaman evladına ne diyeceğini, hanımına ne diyeceğini düşünür. “Evladım bugün de ekmek parası kazanamadım” diyemez, hep ezilir. Ezilen bir insana da kalkıp şu partiye oy ver, bu partiye oy ver diyemezsiniz.

İşsizliğin ne demek olduğunu bilmeyen kişiler her zaman atıp tutarlar. Çünkü hiç işsiz kalmamışlardır. Evlerine ekmek götüremedikleri gün olmamıştır. Evlatlarını kimseye muhtaç etmemişlerdir. Ama Ahmet Efendi öyle mi? Her gün evladının ve eşinin karşısına yüzü asık bir şekilde çıkıp, onlara cevap bile veremeden bir kenara oturup, hayatının avuçlarından kayıp nasıl gittiğini düşünür. Sadece yapabildiği budur. Bunu yapmak Ahmet Efendinin yüreğini ömür boyu dağlar, sevdikleri karşısında her zaman boynu büküktür, eziktir.


10 Haziran 2019 Pazartesi 14:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL