20 Ağustos 2019 Salı

HALKIN GÖZÜNDEN SİYASET

Arife Emek

Arife Emek

E-Posta : arife.emek@gmail.com

 Siyaset denildiği zaman insanlar mangal keyfi yaparken ya da oturup bir demli çay içerken Türkiye’yi hatta Dünya’yı kurtarır ekonomiyi düzeltirler, adaleti sağlarlar. Hatta yıllardan beri ülkeyi rakı masalarında kurtardılar birileri.

Ama gerçek yaşama gelindiğinde ve sabah uyandığında ise ülkenin veya dünyanın kurtulmadığı, bunun böyle olmadığı bir tokat gibi insanların suratına çarpar.

 Türk halkı sandığa gittiği gün bile tarafını belli etmez ama sandıktan çıkan sonuçla bir şeylerin artık değişmesi gerektiğinin altını kalın puntolarla çizer. Yıllardır bu böyle süre gelmiştir. Eğer bir Başkanı ya da Bürokratı istemiyorsa bunu açık açık söylemek yerine sandığa gömerek onlara büyük bir ders verir. Hatalarını anlamak istemeyen bazı siyasetçiler verilen bu karara saygı duymak yerine halkı suçlar konuma geçerler.

Ama işin aslı öyle değil. Bu halk ne istediğini bilen, düşüncelerini özgürce söyleyebilen bir yapıya sahiptir. Sözünün eri olan bu halk yeniden seçime gideceği günü bekliyor. Dün olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanamayacağımız durumlarla karşı karşıya gelmemiz an meselesi olsa da bu halk bunun bilincindedir. Ayşe şunu demiş, Fatma bunu demiş değildir halkın derdi. Halkın derdi evine ekmek götürme derdidir. Ama bizler bunu farklı anlayarak bu insanlara hep tepeden bakmaya devam ediyoruz. Ahmet Efendi evine ekmek götüremediği zaman evladına ne diyeceğini, hanımına ne diyeceğini düşünür. “Evladım bugün de ekmek parası kazanamadım” diyemez, hep ezilir. Ezilen bir insana da kalkıp şu partiye oy ver, bu partiye oy ver diyemezsiniz.

İşsizliğin ne demek olduğunu bilmeyen kişiler her zaman atıp tutarlar. Çünkü hiç işsiz kalmamışlardır. Evlerine ekmek götüremedikleri gün olmamıştır. Evlatlarını kimseye muhtaç etmemişlerdir. Ama Ahmet Efendi öyle mi? Her gün evladının ve eşinin karşısına yüzü asık bir şekilde çıkıp, onlara cevap bile veremeden bir kenara oturup, hayatının avuçlarından kayıp nasıl gittiğini düşünür. Sadece yapabildiği budur. Bunu yapmak Ahmet Efendinin yüreğini ömür boyu dağlar, sevdikleri karşısında her zaman boynu büküktür, eziktir.


10 Haziran 2019 Pazartesi 14:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

17 Ağustos 1999 Depremini Yaşamak

17 Ağustos 1999 yılında saatler 03:02 yi gösterdiği zaman ülkemizde meydana gelen afetin üzerinden tam dolu dolu

Pendik Yüksek Hızlı Tren Otobüs Durakları Minibüsçülere mi Tahsis Edildi…!

Pendik yüksek hızlı tren otobüs durakları Pendik-Kadıköy minibüslerine mi tahsis edildi. Yolcu otobüslerinin

Kartal’da ve Çevre İlçelerde Kâğıt Toplayıcılar Kol Geziyor

Kartal’da ve çoğu ilçelerde sorun haline gelen çöp toplayıcıları dur durak bilmiyor. Gece geç saatlerde

TUZLA’NIN GURURU OLDU

Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi İstanbul Tuzla’da 36 öğretmen ve 510 öğrencisi ile sınavla öğrenci

Pendik Ahmet Yesevi Mahallesinde Muhtar Yok Mu?

Pendik Ahmet Yesevi mahallesinde sorunlar bitmek bilmiyor.

Meslektaşımız İfaket Çakı’nın Mutlu Günü

Kartal Gazeteciler Derneği Kurucularından ve İzci Haber Gazetesi sahibi İfaket Çakı’nın oğlu Tolga Öz ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL