23 Eylül 2019 Pazartesi

Kadın Olmak 2

Arife Emek

Arife Emek

E-Posta : arife.emek@gmail.com

 Hep sosyal medyada yaşadık Müslümanlığı, Hristiyanlığı, Aleviliği, tatlıyı, acıyı hayatın bize sunduğu her şeyi ama bir türlü şu gerçeği kavrayamadık. Biz sosyal medyada yaşadığımız gibi çok namuslu, çok sevgi dolu, çok efendi, çok adam gibi adam ve ya kadın gibi kadın değiliz. Orada yaşadığımız hiçbir şey gerçek değil.

Bizler yaşadığımız hayat ve koşullar karşısında Kadın olarak hep susmak zorundayız. Hep ötelenmek, hep ikinci planda olmak zorundayız. Bizler hiçbir zaman hayattan fazlasını istemedik. Eğer hayattan fazlasını istemiş olsaydık zaten kimse bizim önümüzde duramazdı.

Bizler her zaman sessiz çığlıklarla sesimizi duyurmaya çalıştık. Bizleri duymak, görmek ve hatta sevmek için zaman ayırmayacak birçok kişi ile mecburen bir arada yaşamak zorunda kaldık. Biz kadınlar yeri geldi çok sevildik haddimizi bilip hep içimiz de yaşadık. Yeri geldi çok dövüldük, sövüldük ama haddimizi bilip karşımızdakini aşağılamadık. Ama hep aşağılandık.

Ne zaman sesimizi yükselmek istesek. Susturulduk! Ne zaman mutlu olmak istesek. Hep Mutsuz olduk! Ne zaman sevmek istesek. Hep Aşağılandık!

Bizler Kadın olarak hem Anne olduk, hem Evlat olduk, hem Eş olduk. Hem yeri geldi her şey olduk. Ama sadece Kadın olamadık! Kadın ne ister diye hiç sormadılar kendileri sevsin yeter, kadın sevmemiş umurlarında değil. Kadın sıkılmış dışarıya çıkmak ister ama hayır o çıkamaz. Bizler sosyal medyada gördüğümüz Kadınlara ve Erkeklere âşık olduk.

Bunun için hiç çaba harcamadık sadece sevdik. Bu bize cazip geldi çünkü sadece klavyede yaşadık biz aşkı ve onunla mutlu olup onunla gülmeyi kendimize layık gördük. Ama evde ki Kadına ve çocuğa bu değeri vermedik.

İster ev kadını olsun, ister iş kadını olsun fark etmez kadın kadındır ve ne istediğini çok iyi bilir. Bir kadın ne ister bir kadın öncelikle kadın olduğunu hissetmek ister, daha sonra eş olduğunu ve gerçekten değer verildiğini bilmek ister. Son zamanlarda yaşanan olaylara baktığımız zaman artık kadının erkeklerde ki değerinin ne kadar olduğunu görmediğimiz gün yok gibi.

 Kadın sevilmediğini anladığı yerde durmak istemez ve gitmek için atağa geçtiği zaman eğer ekonomik özgürlüğü yok ise gördüğü şiddet karşısında susmak ve kabullenmek zorunda kalır. Bu kadın için sonuç hep aynıdır ve aynı kalmaya mahkûmdur.

Yani Kadın olmak zordur ve her Erkek bunu anlamaz ya da anlamak istemez.  

 


23 Ağustos 2019 Cuma 13:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

GÜNDEM

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

Öğrenciler 2019- 2020 Maratonuna Başladı

Tuzla’da 56.265 öğrenci 2019-2020 eğitim öğretim dönemi maratonuna başladı.

YAYA YOLU MU ARAÇ PARK YERİ Mİ?

Hemen hemen her ilçede karşımıza çıkan manzaralardan biri haline gelen yaya kaldırımlarına park etmiş

BİR ZAMANLAR HALI SAHAYDI ŞİMDİLERDE KUM SAHA OLDU

Kartal Soğanlık Yeni Mahallede gençlerinin futbol oynaması için yapılan Halı saha şimdilerde kum saha olarak

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ HASTALIK SAÇIYOR

Uzun yıllardır İstanbul trafiğinde hizmet veren çift katlı özel halk otobüsleri hastalık saçıyor.

Kartal’da Feridun Düzağaç Rüzgarı Esti

Kartal Belediyesinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü Kartal Meydanında Feridun

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL