24 Ağustos 2019 Cumartesi

CİNSEL SALDIRI SUÇU TCK 102. MADDE

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

E-Posta : nevinomeroglu@hotmail.com

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarımı cinsel saldırı suçu TCK 102. Madde hakkında bilgilendireceğim.

Cinsel saldırı suçu basit cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı olmak üzere yasamızda iki türlüdür.

Basit cinsel saldırı suçu TCK 102/1 Maddede düzenlenmiştir. Nitelikli cinsel saldırı suçu ise TCK 102/2 Maddede düzenlenmiştir.

Siz eğer mağdur ile cinsel ilişki düzeyine varmayan sadece bedensel temasta bulunduysanız sarkıntılık suçu işlemiş olursunuz. Örneğin bir kişi istemediği halde o kişiyi öpmeniz dokunmanız basit cinsel saldırı suçunu oluşturur. Eğer sizin davranışlarınız belli bir yoğunlukta ise ve süreklilik var ise bu durumda siz basit cinsel saldırı suçunun ağırlaşmış halini işlemiş olursunuz.

Nitelikli cinsel saldırı suçu yani sizlerin deyimi ile tecavüz suçu ise vücuda organ veya sair cisimle işlenir.

Fail mağdurun bedenine temas etmez ama sözüyle davranışları ile cinsel taciz edebilir. Cinsel saldırı suçunun oluşması için sizin bedensel olarak mağdureye temas etmeniz gerekir.

Siz 15 yaşından 12 yaşından küçük bir çocuğa cinsel ilişki düzeyinde bir suç işlerseniz bedensel temasta bulunursanız istismar suçunu işlemiş olursunuz.

15  -18 yaş arası çocuklara karşı hile tehdit ile iradesini etkilerseniz yine cinsel istismar suçunu işlemiş olursunuz.

Cinsel saldırı suçu yaşı büyük kimselere ve ya 15  -   18 yaş arası mağdurlara yönelik hile tehdit olmadan işlenen filleri cezalandırır. Burada bedensel temas var mı yok mu önemli olan nokta budur.

Sarkıntılık suçu TCK 102/1 İKİNCİ CÜMLE BU ARADA MAĞDURUN BEDENİNE FİZİKSEL OLARAK FAİLİN BİR TEMASTA BULUNMASI GEREKİR.  Sarkıntılık geçici yüzeysel ve hafif derecededir.  Eğer süreklilik arz ederse basit cinsel saldırı suçunun daha ağır şekli meydana gelir.

Siz bir mağdurenin yanağından rızası dışında öperseniz onun elini tutarsanız mağdurun cinsel bölgesine dokunursanız basit cinsel saldırı suçunun sarkıntılık seviyesinde olanını işlemiş olursunuz

Cinsel davranışlar la mağdurun vücudunu ihlal mağdurun şikâyeti üzerine 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak siz sarkıntılık suçu işlediyseniz 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alırsınız. Eğer siz bu suçu beden veya ruhen kendini savunamayacak derecede olan bir kişiye yaparsanız. Kamu görevinizi vesayet görevinizi hizmet ilişkisinin sağladığı nüfusu kötüye kullanarak yaparsanız Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde olan bir kişiye karşı üvey ana üvey kardeş evlat edinen veya evlatlık tarafından işlenirse silahla işlenirse sizin alacağınız ceza yarı oranında artırılacaktır.

Tecavüz suçu yani nitelikli cinsel saldırı suçu ise bu suç tipinde vücuda cinsel organ ya da sair bir cisimle temas vardır. İlişki boyutundadır. Basit cinsel saldırı suçu ile nitelikli cinsel saldırı suçu arasındaki en önemli fark basit cinsel saldırı da cinsel arzuların tatmini için yapılır ama burada cinsel arzuların tatmini gerekmez.

Cinsel saldırı suçunda oral anal ya da sair bir cisim ile işlenirse eylemde suçun nitelikli hali işlenmiş olur. Nitelikli cinsel saldırı suçunda vücuda organ veya sair bir cisim ile temas halinde iki yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilir.  Bu fiil eşinize karşı işlenirse mağdurun şikâyetine bağlıdır.

 

Eğer siz bu suçu beden veya ruhen kendini savunamayacak derecede olan bir kişiye yaparsanız Kamu görevinizi vesayet görevinizi hizmet ilişkisinin sağladığı nüfusu kötüye kullanarak yaparsanız. Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde olan bir kişiye karşı üvey ana üvey kardeş evlat edinen veya evlatlık tarafından işlenirse silahla işlenirse sizin alacağınız ceza yarı oranında artırılacaktır.

Cinsel saldırı suçunda hagb kararı verilmez ceza ertelenmez Adli para cezası verilmez Sadece 15 yaşından küçük bir çocuk sarkıntılık suçu işlerse o takdirde adli para cezası verilir. Bu suçlarda uzlaşma mümkün olmaz Sarkıntılık suçu eşe karşı işlenen tecavüz suçu şikâyet tabidir.  Diğer durumlarda şikâyete tabi değildir resen kovuşturma yapılır. Sarkıntılık suçunda 8 sene içinde şikâyet yapılması gerekir.  Diğer durumlarda 15 senelik zamanaşımı söz konusudur. Sarkıntılık suçuna asliye ceza mahkemesi diğer suçlara ağır ceza mahkemesi bakar.

Bu konulardaki  sorularınız  0  532  508 90  45 nolu  irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

AV. NEVİN  ÖMEROĞLU  DEMİREL    İSTANBUL BAROSU


03 Mart 2019 Pazar 10:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Soğanlık Yeni Mahallede Gördüğümüz Manzara Bizleri Şaşırttı

Kartal Belediyesi Temizlik ekiplerinin gece gündüz çalışmalarını aksatmadan halka hizmet etmek için çalışan

Sazıyla Sözüyle Sarıkamış

Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Zeki Demirci’ nin kaleme aldığı Sarıkamış Türküler, Ozanlar ve Danslar

TUZLA BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCILARI VE MÜDÜRLERİNİ ZİYARET ETTİK

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetimi olarak Tuzla Belediye

17 Ağustos 1999 Depremini Yaşamak

17 Ağustos 1999 yılında saatler 03:02 yi gösterdiği zaman ülkemizde meydana gelen afetin üzerinden tam dolu dolu

Pendik Yüksek Hızlı Tren Otobüs Durakları Minibüsçülere mi Tahsis Edildi…!

Pendik yüksek hızlı tren otobüs durakları Pendik-Kadıköy minibüslerine mi tahsis edildi. Yolcu otobüslerinin

Kartal’da ve Çevre İlçelerde Kâğıt Toplayıcılar Kol Geziyor

Kartal’da ve çoğu ilçelerde sorun haline gelen çöp toplayıcıları dur durak bilmiyor. Gece geç saatlerde

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL