17 Haziran 2019 Pazartesi

İNSAN TİCARETİ SUÇU

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

E-Posta : nevinomeroglu@hotmail.com

 Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma Türk ceza Kanunumuzun 80.  Maddesinde yer alan İnsan Ticareti suçundan bahsetmek istiyorum.  Bu suç zorla çalıştırmak için fuhuş yaptırmak için vücudundaki organların verilmesini sağlamak için işlenebilir.  Burada Fail aslında kendine bir maddi menfaat elde etmek için bu suçu işler.  Bu suçu işlerken mağdura tehdit baskı cebir şiddet uygulayabileceği gibi nüfusunu kötüye kullanabilir ve böylece mağdurun rızasını alabilir.  Veya kinin çaresizliğinden yararlanarak işleyebilir.

Bu suçu işlerken mağduru ülkeye sokabilir.  Ülke dışına çıkarabilir.  Bu suç işlenirken ülke dışına çıkarma ülkeye sokma şeklinde işlenebileceği gibi ülke içinde de işlenmesi mümkündür.  Yani siz örneğin Mardin’den İstanbul’a hırsızlık için bazı gençleri aldınız getirdiniz ve gençlere hırsızlık suçu işletiyorsanız siz insan ticareti suçu işlemiş olursunuz.

Çocuk Ticareti TCK 80.  Madde 3.  Fıkrada düzenlenmiştir.  Siz 18 yaşını doldurmamış bir çocuğu zorla çalıştırırsanız fuhuş yaptırırsanız esarete tabi kılarsanız bir yerden bir yere sevk ederseniz TCK 80. MADDE 1. Fıkradan ceza alırsınız.  Burada siz çocuğun rızası vardı deseniz de bunun yasal önemi yoktur.

İnsan Ticareti suçunu işlediğinizde 8 yıldan 12 yıla kadar ceza alırsınız ve 10 bin güne kadar adli para cezası alırsınız. Eğer bu suç işlenirken tüzel kişiler kullanılmışsa tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirine başvurulabilir.

İnsan Ticareti Suçuna Teşebbüs Mümkündür.

Peki, göçmen kaçakçılığı ile insan ticareti suçu arasındaki ayrım nedir? Avukat hanım diye soracak olursanız aradaki niyettir.   İnsan Ticaretinde bu suçu işleyen kişiler kişileri fuhuş çalıştırma amaçlı bu suçu işler.    Göçmen kaçakçılığında maddi menfaat için bu suç işlenir. İnsan ticareti suçunda zor kullanılır.  Göçmen kaçakçılığında zor kullanılmaz.  

İnsan ticareti suçunda adli para cezasına çevirme gibi bir durum olmaz. Hagb kararı da olmaz..  Cezanın ertelenme durumu da olmaz. İnsan ticareti suçunda şikâyete tabi değildir.   Uzlaştırmada mümkün değildir.   İnsan ticareti suçunda dava zamanaşımı 15 yıldır. Bu suçtan ağır ceza Mahkemesinde yargılanırsınız.


24 Aralık 2018 Pazartesi 09:32
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL