26 Nisan 2019 Cuma

TÖRE VE NAMUS CİNAYETİ DAVALARI

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

E-Posta : nevinomeroglu@hotmail.com

 Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma 5237 SAYILI Türk ceza kanunumuzda yer alan töre ve namus cinayetlerinden bahsetmek istiyorum.

Türk ceza kanunumuzun 82. maddesinin  /11/k maddesinde töre saikı ile insan öldürme suçu düzenlenmiştir.  Fail burada töreye aykırı hareket ettiği için mağduru öldürmektedir. Töre saikı ile işlenen cinayetlerde TCK 29. Maddesinde yer alan haksız tahrik hükümleri uygulanmaz. Burada sanığın bireysel bir karardan çok aile aşiret etkisi vardır.

Töre saikı ile işlenen cinayetler ile namus cinayetlerini karıştırmamak gerekir.  Yargıtay eşlerden birisi sadakat yükümlülüğüne aykırı hareket ederse kendi rızası ile biri ile ilişkiye girerse ve diğer eş onu öldürürse namus cinayeti söz konusu olduğu için fail haksız tahrik indiriminden yararlanır Yargıtay ceza Genel Kurulunun bu konuda birçok kararı mevcuttur.  Yani Namus nedeni ile işlenen cinayetler kasten adam öldürme suçunun basit hali ile cezalandırılır. Ancak namus cinayetinin töre saikı ile işlendiği ispat edilirse yani bireysel bir kararla değil de daha geniş bir aşiret aile kararı ile cinayet işlenmişse töre saikı ile işlenen kasten adam öldürme maddesinden faile ceza verilir. 

Töre saikı ile bir insanın yaşamına son verirseniz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırsınız.

Kasten adam öldürme suçu Türk ceza kanunumuzun 81. maddesinde düzenlenmiştir.

Kasten öldürme Madde 81- (1) Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. Nitelikli haller Madde 82- (1) Kasten öldürme suçunun; a) Tasarlayarak, b) Canavarca hisle veya eziyet çektirerek, c) Yangın, su baskını, tahrip, batırma veya bombalama ya da nükleer, biyolojik veya kimyasal silah kullanmak suretiyle, d) Üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, e) Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, f) Gebe olduğu bilinen kadına karşı, g) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, h) Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla,(1) i) (Ek:29/6/2005 - 5377/9 md.)Bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle, j) Kan gütme saikıyla,(2) k) Töre saikıyla,(2) İşlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır

Haksız tahrik Madde 29- (1) Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine on sekiz yıldan yirmi dört yıla ve müebbet hapis cezası yerine on iki yıldan on sekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir.

Namus cinayetlerinde haksız tahrik indirimi uygulanacaktır. Ancak töre cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulanacaktır.

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

 


13 Nisan 2019 Cumartesi 13:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

Kazandığı Seçimin Sevincini Yaşayamayan Muhtar

Kırklareli'nin Karadere köyünde pazar günü yapılan yerel seçimlerde muhtarlığı kazanan 53 yaşındaki Ahmet

Sekreter Olarak Girdiği Belediye'ye Başkan Seçildi

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, sekreter olarak girdiği Belediye'ye, 31 mart günü yapılan seçimlerde başkan

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL