05 Nisan 2020 Pazar

YAŞAM BİÇİMİN SENİN ELİNDEDİR

CELİL BOZ

CELİL BOZ

E-Posta : celilboz@yahoo.com

 Yaşamak zor kardeşim, gerçekten zor! Dünyada olanlara bakıyorsun, görüyorsun her şey dehşet! Yurduna bakıyorsun daha beter!

İnsan olmalarının dışında ortak yanları olmayan, aynı evde yaşamaya mahkum edilmiş karı kocaların kavgaları bitmez ya; bizdeki siyasi parti liderleri de aynen böyle. İnsanlara olumlu örnek olmaları gerekirken, konuşmalarıyla, tavırlarıyla geleceğin mutsuz ve agresif kitlelerinin yetişmesinde pay sahibi oluyorlar.

Cinayet haberlerinin kötü örnek olması gibi, parti liderlerinin konuşmaları sırasında halk, çocuğunu ekranlardan uzak tutmak zorunda kalıyor.

Bu konuşmalardan etkilenen halk kitleleri taraftarı olduğu liderlerinin her türlü davranışına olumlu atıflarda bulunarak en büyük yanlış içerisine giriyorlar.

Ağır yaşam koşulları içerisinde çaresizliklerle kıvranan bilinçsiz kitleler, içi boş kahramanlık güdülemeleri ile kendini var edebilmek için, vurup kırma, parçalayıp yok etme psikolojisiyle yanıp tutuşuyorlar.

Sosyal medyada yapılan paylaşımları okudukça kanım donuyor.

Parti liderinin: “Hadi aslanlarım!” gibi bir sözüyle, kendi düşüncesinde olmayan herkesi gözünü kırpmadan kesebileceğini büyük bir gururla ifade eden bireyler var. Kafa kesmek bu kişiler için övünç kaynağı. Barut fıçıda sessiz durur da, ufak bir kıvılcımla dünyayı yok eder. Aman dikkat! Toplum çok gerildi.

Parti liderleri, bu tür olumsuz düşünce içerisinde bulunan kişiler, ülkemizin sonunu hazırlayacak tutumlarından bir an önce vaz geçsinler.

Aileleri, devletleri yıkabilen tek neden iç karmaşalardır. Bu toplum kendi içerisinde birbirine düşer, herkes karşısındakini düşman görmeye başlarsa hepinize geçmiş olsun ve de başınız sağolsun.

Yıkılmak, yok olmak için ABD’ye, Rusya’ya İngiltere’ye ihtiyacımız kalmayacaktır. Biz, bizi çok kolay yakar, yıkar yok ederiz.

Bu ülkede kardeş kavgası bir başlarsa bunun durdurulması asla mümkün olmayacaktır.

Toprağa giderken kimse dünyadan bir şey götüremiyor. İnsani ihtiyaçların dışında fazla mal neye yarar ki? Bu mal biriktirme, trilyonlara sahip olma tutkusu neden? Ünlü Alman düşünür Nietsche (Niçe) bakın ne diyor: “ Bir ülkede akıl ve sanattan çok, servete değer verilirse, bilinmelidir ki orada keseler şişmiş kafaların içi boşalmıştır.”

Kafalarının içi boşalmış insanlarda düşünme ve muhakeme yetisi ortadan kalktığı için, art niyetli kişiler bunlara her türlü kötülüğü yaptırabilirler. Toplumsal ahlaki normlardan sapmalar da her zaman bu kesimden çıkmaktadır.

Suç işlendikten sonra hayat bitti. Özgürlük gitti. Vicdan azabı, karanlık, küflü dehlizlerde böcek gibi pislik içerisinde esaret günleri başladı. Nerde kaldı o güzelim güneşin doğuşu ve batışı? Hani o doğanın çayırı, çimeni, kuşları, kelebekleri? İnsan olarak senin ihtiyaçlarının hangisini serbestçe yapabileceksin? Her şeyin kısıtlı. Her attığın adım birilerinin emir ve isteği ile olmaya başlayacak. Bir değil, bin pişmanlık kafada yıldırımlar çaktırır ama, her şey için çok geçtir artık.

İnsanın yaşam amacı; gülmek, oynamak, müzikle, sanatla uğraşmak ve de dünyanın tadını çıkarmak değil midir? Çocukları ile, ailesiyle iyi günde, kötü günde sevincini, acısını paylaşmak değil midir?

 

Bu dünyanın tüm nimetlerini kendisi için mübah görüp, fakir fukaraya sadece “şükretmeyi” telkin eden bencil, kurnaz kan emicilerin sözlerini bir defa eleğinden geçir. Aklını başına topla! Çünkü her şey seninle başlar, her şey seninle biter. Sen olmazsan, sömürülecek bir canlı yok yeryüzünde.

Sana diyorum, evet sana diyorum; bugün insan gibi evinde rahatça oturan egosu şişirilmiş, maşa olarak kullanılmaya hazır düşüncesiz insan. Birilerinin oyununa gelme. Senin bedenin sana aittir. Bu Tanrı’nın sana emanetidir. Onun sorumlusu sensin. Onu nasıl kullandığının hesabını senden başka kimse vermeyecek. Yediğin her lokmanın helal, haram oluşu senden sorulacak.

İnanışına göre,  bir başka insanın canını alma görevi sana verilmemiştir. Böyle bir eylem içerisinde olursan her iki dünyanı berbat ettin demektir. Çıkar beynine doldurulmuş çeri-çöpü, aklını başına bir kez daha topla. Herkes kendi görevini yapsın.

Devletin kuruluş amacı, insanların mutluluğunu ve güvenliğini sağlamaktır. Bu işlevlerini yerine getiren kurum ve kuruluşları vardır. Yurttaş olarak sen bu kurumlar içerisinde sana verilen rol ne ise, onun dışında başka bir göreve soyunma sakın.

Çevremizde dolanan bir sürü çakal var. “Horozlar kavga etsin, birbirini yaralasın, öldürsünler de biz de onların leşlerinden beslenelim!” diye.

Sakın bu çakalların emellerine hizmet etme. Unutma aklın başında ise sen değerlisin, yaşıyorsun. Aklını birileri senin yerine kullanıyorsa bir patlatmalık dolma tüfek gibisin; bir atımlık canın var. Patladın işin bitti. Benden söylemesi. Gerisini sen düşün. 


21 Şubat 2020 Cuma 09:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

TUZLA EN AZ RİSKLİ İLÇELERDEN

Küresel Koronavirüs salgını ile ulusal, bölgesel ve yerel mücadelenin tüm imkanların seferber edilerek

Kartallı Elazığlılar Başkanını Seçti

Kartal Elazığlılar Derneğinin 1. Olağan Kongresi dernek merkezinde salt çoğunluğun katılımı ile

İDLİB ŞEHİDİ 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİNDEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İdlib’te rejimin düzenlendiği hava saldırısında şehit olan askerlerimiz son yolculuklarına uğurlanıyor.

Anadolu Rock Müziğinin Devleri Unutulmadı

Türk Müziğinin duayen sanatçılarından Barış Manço ve Cem Karaca “Müziğin En Güzel Yolcuları” adlı

Özel Kale Okulları Yöneticileri Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Özel Kale Okulları İstanbul Avrasya Gazeteciler Yönetimi ile Tuzla Newcastle Lounge Cafede kahvaltıda bir araya

Van Şehitleri Son Yolculuklarına Uğurlandı

Çığ felaketinde şehit olan askerler için tören düzenlendi.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Emek Medya Ajans