17 Ekim 2019 Perşembe

İNSANOĞLU İLE SİVRİSİNEĞİN BENZERLİĞİ

CELİL BOZ

CELİL BOZ

E-Posta : celilboz@yahoo.com

 Günlük etkinliklerin sonunda yatağına uzanır tatlı bir uyku çekmeyi düşlersiniz. Bir de havalar üşütmeyen ya da terletmeyen kıvamda ise, ığıl ığıl bir rahatlık çöker üzerinize.

Tam uykuya dalmak üzere iken elinizde, ayaklarınızda bir yanma hissedersiniz. Yön değiştirirsiniz yatakta istemeden. Bir iki beş derken sızılamaya başlar uzuvlarınız. Ne olduğunu düşünmeye çalışırken sevimsiz o sivrisinek vızıltısı gelir kulağınıza. Birkaç el sallamadan sonra kalkarsınız mecburen. Az önce vücudunuzda kanınızı emen o küçücük vampir görünürlerde yoktur. O kadar ustaca saklanır ki bir yerlere bulmanız imkansızdır. Beklemekten yorulursunuz. Sonunda pes eder yatağa girersiniz. O sevimsiz müzik gene gelir kulağınıza. Uyku esir almıştır bedeninizi doğrulamazsınız yatakta. Yarı uyku halinde iken ince tiz sesler zurna sesi kadar rahatsız edicidir ama, kalkamazsınız.

Uykunun derinliklerine siz batıp çıkarken o küçücük sivrisinek sizin kanınızı emerken, vücudun kılsız bölgelerinde acı ile yanma hissedersiniz. Gelişinde boş bir depoya sahipti. Sondaj yapa yapa o kadar kanınızı emdi ki, o incecik kanatlarla bu dolu depoyu uzaklara götüremez. Sizde büyük bir yanma, kaşıntı ve sızı. Fırlarsınız. Lambayı yaktığınızda kanınızı emen düşmanı başka yerlerde aramanıza gerek yok, o yatağınıza en yakın duvarda yapışık halde duruyor. Saklanamaz. Saklanacağı yere kadar götüremez yükünü. O kadar yemiştir ki aç gözlülüğünden kaçabilecek gücü yoktur artık.

Şimdi sıra sende kanı emilen insanoğlu. Genelde yapılan şey bir sineklikle ya da bir giysi parçası ile o kendi küçük işlevi büyük düşmanı duvara sıvaştırmak. Kan dolu bir baloncuk patlar ufacık siyaha yakın bir cesetcikle birlikte.

Vücut senin, kan senin. Ama sivrisineğin iştahı kabarık. Hakkı var mı senin kanını emmeye? Tabii ki yok! Ama emdi, emdi, emdi... Patlayana kadar emdi; hayatı ile ödedi.

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Tek başına yaşayamaz. Toplum içerisinde herkesin bir yeri bir mevkisi vardır.

Ülkesi için, insanlık için toplum için çalışan nice insanlarımız var. İsim bırakmış çelik levhalara kazıyarak. İnsanlık yaşadıkça adının anıldığı dünyalar bıraktılar, bırakacaklar arkalarında.

Bunun yanında bulunduğu mevkide eline geçen her fırsatı kendi çuvalını doldurmak için görev yapan kişiler sivrisinek misali gittikçe doldurduğu çuvalı taşıyamaz hale gelirler. Haksız kazançlar. Karanlık ilişkiler. Rüşvetler. Hırsızlıklar, yolsuzluklar. İşi o mu? Hayır. Hakkı var mı? Hayır. Sen bundan hoşnut musun? Hayır. Onurlu insanlar için utanç kaynağı olan bu kavramlar bazıları için övünç kaynağı olabiliyor.

 İşte bu tür işleri yapıp övünen kişiler bir gün yüklerini taşıyamaz hale geldiklerinde, sivrisinek misali, uyuyan ev sahibinin uyanıp sineklik darbesiyle duvarı kırmızıya boyayabiliyorlar.


27 Eylül 2019 Cuma 11:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

Gazan Mübarek Olsun Türkiye’m

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekâtını başlattı.

Kent Konseyi Çekişmeye Sahne Oldu

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

KARTAL GAZETECİLER DERNEĞİ EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Kartal Gazeteciler Derneği 1. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

Aydınlık Gelecek İçin Öncelik Eğitime

Erzincan Altınbaşak Beldesi Derneğinin organizasyonluğunda gerçekleştirilen “Aydınlık Gelecek İçin Öncelik

Alzheimer ve Demans Nedir?

Alzheimer mı Demans mı sorusuna Nörolog Dr. Feray Seleker “Şunu unutmamamız lazım Alzheimer bir Demans ama her

Kartal'da Sosyete Devri Başlıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde Kartala "Sosyete Pazarı" geliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
Kartal Belediyesi