16 Temmuz 2019 Salı

Bir Elmanın Yarısı Kadınlar…

Kübra DURLANIK

Kübra DURLANIK

E-Posta : durlanikkubra94@gmail.com

 Kökeni Amerika'da yaşanan acı olaya dayanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sadece kadınlar için değil tüm insanlık için unutulmayacak bir olay olarak tarihe geçti. Yaratıcı tarafından nazik ve hassas bir yapıya sahip olarak yaratılan kadın, belki kimilerine göre sırf bu özelliklerinden dolayı erkeğin yanında değil bir adım gerisinde kabul edildi. Bu durumdan ötürü yıllarca kadınlar haklarını kazanmak için ciddi mücadeleler verdi. Fransız İhtilali'nden sonra Fransa'da 'erkek gibi' kadın tasvirleri belirdi. Çok uzaklara gitmesek, ülkemiz içerisinde yaşanan bazı olayları kafamızda canlandırsak; tarlalarda çalışan, çay toplayan ve şehir merkezlerine geldiğimizde ofislerde çalışan, evine gidince çocuğuyla ve eşiyle ilgilenen bir kadın düşünün. Şimdi söyleyelim KADIN kimdir? Kadın;  annedir, şefkattir, yöneticidir, düzenleyicidir, çocuklarına karşı merhamettir, eşine seven bir kalptir, kadın çalışandır, kadın kocaman kalbiyle hem manevi dünyasını hem maddi dünyasını bir arada yürütebilen toplumun güçlü bir yapı taşıdır. Kadın nesil yetiştirir.

  Şimdi düşünün ve sorun ERKEK kimdir? Erkek babadır, yöneticidir, koruyucudur, şefkattir, erkek çalışandır, evin dışındaki sorunları göğüsleyip kimi zaman ailesine sadece gülümseyendir. Erkek, çocuklarını omuzlarına alıp taşıyandır. Erkek küçük kız çocuklarının gülümsemelerinde olandır, oğlan çocuklarının vurduğu topun aksi yönüne koşan evladıyla gol sevincini paylaşandır.

  Şimdi de belki soruyorsunuz ki Dünya Kadınlar Günü'nde nedir bu kadın erkek mevzusu. Kadın ve erkeğin özelliklerini sıralarken birçok noktada ortaklıklar gördük. İşte şimdi başlığın hakkını verelim. Bir elmanın yarısı kadınlar diğer yarısı erkeklerdir. Yaratan öyle ince çizgilerle ve farklı donanımlarla kadınları ve erkekleri bezemiştir ki cinsiyetler arasında bir hak arayışına girişmek, girişmek zorunda kalmak belki de üzerlerimizde sadece külfetten öteye gidememektedir.

  Biz kadınlar ve erkekler olarak birlikte güzeliz. Birlikte bir aileyiz. Birlikte varsak toplum var. Birlikte varsak mutluluk var. Tüm kadınların, annelerin, anneannelerin, ablaların, teyzelerin ve toplumda daha birçok kimlikle var olan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.


08 Mart 2019 Cuma 13:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM

EMEKLİLERDEN YAPILAN ZAMMA PROTESTO!

Disk ve Emekli-Sen.’nin yapılan zamların az olmasından dolayı Kartal Meydanında düzenlemiş olduğu basın

BAKLAVACI KARDEŞLER TUTUKLANDI!

İstanbul Pendik'te içerisinde hamile kadın bulunan araca saldıran ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen H.S.

EKREM İMAMOĞLU İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ!

İkinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu başkanlığında İBB Meclisi

KARTAL BELEDİYESİ AĞAÇ KESMEDİK KESTİRMEYİZ!

Kartal Belediyesi ekipleri tarafından ağaç kesimi gerçekleştirildiği haberine yanıt olarak Kartal Belediyesi bir

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL