20 Ağustos 2019 Salı

SAĞLIK-EĞİTİM-EKONOMİ.?

Zeki Demirci

Zeki Demirci

E-Posta : gorushaber@hotmail.com

 Laik, demokratik, sosyal hukuk devletlerinde genelde uygulanan bir kural vardır. Bu kuralı ortaya atan Fransız düşünürü Monteskiyo’dur. (Montesquie -1689-1755) Kural nedir? Herkesin bildiği gibi “Güçler Ayrılığı” Yasama, yürütme ve yargı. Bu sacayağı kural devletin demokratik temel yapısını oluşturur.

Bir sacayağı daha var ki, bu pek dikkate alınmaz bizim ülkemizdeki yöneticiler tarafından. Bu sacayağındaki üç kural sosyal hayatın, kalkınmanın, çağdaşlaşmanın temel taşlarıdır.

Sağlık, Eğitim, Ekonomi. Bu üç ilke biri birini destekler. Ülkeyi yöneten yöneticilerimizin birinci görevleri toplumun sağlığını korumak olmalıdır. Bunu da görkemli, devasa hastaneler yaparak ve bunları taşeron yandaşlara devrederek bir ticarethane haline getirmekle başarmak mümkün değil. Temel ilke toplumu hasta etmemektir. Yani halk sağlığıdır.

Sağlıklı bir toplumun ikinci ihtiyacı eğitimdir. Yönetenlerin toplum yapısını inceleyerek, ülkenin ulusal yapısını da dikkate alarak yapacakları eğitim-öğretim programları çok önemlidir.

Eğer bir inceleme yapılmış olsaydı, Doğu Anadolu’daki coğrafi şartların taşımalı eğitime uygun olmadığı anlaşılmış olacaktı.

Taşımalı eğitim sistemi ile köylerimizi, devleti temsil eden öğretmenlerden mahrum bıraktık. Okulun gönderine istiklal marşı eşliğinde çekilen bayrak artık yok. Köy Enstitülü öğretmenlerin öğrencileri ve köylülerle beraber tırnakları ile yaptıkları okullar boşaltıldı, ya ahır oldu, ya da samanlık.

Son dönemde bir Milli Eğitim Bakanı atandı. Kariyerine, eğitimine bakınca çok mükemmel. (Eğitimimizi uçuracak zannettik, eğitim- öğretimimiz uçmadı kanatları da yolundu.) Ancak hiç ilkokulda, ortaöğretimde öğretmenlik yapmamış. Yani bizim Anadolu’daki eğitim, öğretim koşullarını bilmiyor. Yüz binlerce öğretmen iş bekliyor, görev bekliyor. Köylerde okul kalmadığı için atama yok. Kentler de dolu.

Çok enteresan bir olay duydum. İstanbul’da yöneticiler arasında Milli Eğitim tarafından yer değiştirme yapılacakmış. Ancak ne mümkün. Gülsuyu tepelerinde yıllarca görev yapan bir idareci Kadıköy’de bir okulu istemiş. Vay sen misin isteyen? Kadıköy’deki Müdür avenesini, hizmetlisini servisçisini toplamış doğru Gülsuyu’na. Sen benim okulumu, benim yerimi nasıl istersin. (Aslında Kadıköy’deki bu müdürün mal varlığına bir bakmalı) İşte bizim eğitim de geldiğimiz nokta. Yer değiştirmeler iptal edilmiş.

Son dönemlerde göreve gelen bakanlar da ulusal eğitimimizi yerle bir ettiler. Yeni bakanımız havalarda, programlar ders saatleri allak bullak, yerlerde.

Üçüncü ayak ekonomi. Ekonominin güçlenmesi, üretimin artması, artı değerlerin üretilmesi ne yazık ki eğitimle mümkün. Eğitimi düzgün, çağdaş ve ulusal olmayan ülkenin ekonomisi de yerlerde sürünen eğitime benzer. “Burası çok önemli” diyerek ekonomiyi düzeltemezsiniz. Çünkü üretim çökmüştür.

Ne diyelim. Allah kurtarsın. İşimiz Allah’a kaldı.


10 Haziran 2019 Pazartesi 11:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

TUZLA BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCILARI VE MÜDÜRLERİNİ ZİYARET ETTİK

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetimi olarak Tuzla Belediye

17 Ağustos 1999 Depremini Yaşamak

17 Ağustos 1999 yılında saatler 03:02 yi gösterdiği zaman ülkemizde meydana gelen afetin üzerinden tam dolu dolu

Pendik Yüksek Hızlı Tren Otobüs Durakları Minibüsçülere mi Tahsis Edildi…!

Pendik yüksek hızlı tren otobüs durakları Pendik-Kadıköy minibüslerine mi tahsis edildi. Yolcu otobüslerinin

Kartal’da ve Çevre İlçelerde Kâğıt Toplayıcılar Kol Geziyor

Kartal’da ve çoğu ilçelerde sorun haline gelen çöp toplayıcıları dur durak bilmiyor. Gece geç saatlerde

TUZLA’NIN GURURU OLDU

Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi İstanbul Tuzla’da 36 öğretmen ve 510 öğrencisi ile sınavla öğrenci

Pendik Ahmet Yesevi Mahallesinde Muhtar Yok Mu?

Pendik Ahmet Yesevi mahallesinde sorunlar bitmek bilmiyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL