17 Haziran 2019 Pazartesi

SAĞLIK-EĞİTİM-EKONOMİ.?

Zeki Demirci

Zeki Demirci

E-Posta : gorushaber@hotmail.com

 Laik, demokratik, sosyal hukuk devletlerinde genelde uygulanan bir kural vardır. Bu kuralı ortaya atan Fransız düşünürü Monteskiyo’dur. (Montesquie -1689-1755) Kural nedir? Herkesin bildiği gibi “Güçler Ayrılığı” Yasama, yürütme ve yargı. Bu sacayağı kural devletin demokratik temel yapısını oluşturur.

Bir sacayağı daha var ki, bu pek dikkate alınmaz bizim ülkemizdeki yöneticiler tarafından. Bu sacayağındaki üç kural sosyal hayatın, kalkınmanın, çağdaşlaşmanın temel taşlarıdır.

Sağlık, Eğitim, Ekonomi. Bu üç ilke biri birini destekler. Ülkeyi yöneten yöneticilerimizin birinci görevleri toplumun sağlığını korumak olmalıdır. Bunu da görkemli, devasa hastaneler yaparak ve bunları taşeron yandaşlara devrederek bir ticarethane haline getirmekle başarmak mümkün değil. Temel ilke toplumu hasta etmemektir. Yani halk sağlığıdır.

Sağlıklı bir toplumun ikinci ihtiyacı eğitimdir. Yönetenlerin toplum yapısını inceleyerek, ülkenin ulusal yapısını da dikkate alarak yapacakları eğitim-öğretim programları çok önemlidir.

Eğer bir inceleme yapılmış olsaydı, Doğu Anadolu’daki coğrafi şartların taşımalı eğitime uygun olmadığı anlaşılmış olacaktı.

Taşımalı eğitim sistemi ile köylerimizi, devleti temsil eden öğretmenlerden mahrum bıraktık. Okulun gönderine istiklal marşı eşliğinde çekilen bayrak artık yok. Köy Enstitülü öğretmenlerin öğrencileri ve köylülerle beraber tırnakları ile yaptıkları okullar boşaltıldı, ya ahır oldu, ya da samanlık.

Son dönemde bir Milli Eğitim Bakanı atandı. Kariyerine, eğitimine bakınca çok mükemmel. (Eğitimimizi uçuracak zannettik, eğitim- öğretimimiz uçmadı kanatları da yolundu.) Ancak hiç ilkokulda, ortaöğretimde öğretmenlik yapmamış. Yani bizim Anadolu’daki eğitim, öğretim koşullarını bilmiyor. Yüz binlerce öğretmen iş bekliyor, görev bekliyor. Köylerde okul kalmadığı için atama yok. Kentler de dolu.

Çok enteresan bir olay duydum. İstanbul’da yöneticiler arasında Milli Eğitim tarafından yer değiştirme yapılacakmış. Ancak ne mümkün. Gülsuyu tepelerinde yıllarca görev yapan bir idareci Kadıköy’de bir okulu istemiş. Vay sen misin isteyen? Kadıköy’deki Müdür avenesini, hizmetlisini servisçisini toplamış doğru Gülsuyu’na. Sen benim okulumu, benim yerimi nasıl istersin. (Aslında Kadıköy’deki bu müdürün mal varlığına bir bakmalı) İşte bizim eğitim de geldiğimiz nokta. Yer değiştirmeler iptal edilmiş.

Son dönemlerde göreve gelen bakanlar da ulusal eğitimimizi yerle bir ettiler. Yeni bakanımız havalarda, programlar ders saatleri allak bullak, yerlerde.

Üçüncü ayak ekonomi. Ekonominin güçlenmesi, üretimin artması, artı değerlerin üretilmesi ne yazık ki eğitimle mümkün. Eğitimi düzgün, çağdaş ve ulusal olmayan ülkenin ekonomisi de yerlerde sürünen eğitime benzer. “Burası çok önemli” diyerek ekonomiyi düzeltemezsiniz. Çünkü üretim çökmüştür.

Ne diyelim. Allah kurtarsın. İşimiz Allah’a kaldı.


10 Haziran 2019 Pazartesi 11:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Gökhan Yüksel Evi Yanan Aileye Ziyaret Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Yakacık'ta 6 katlı bir binanın giriş katında çıkan yangından

Gökhan Yüksel Genç Kızın Hayalini Gerçekleştirdi

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Soğanlık’ta yaptığı halk toplantıları sırasında annesi

Başkan Keskin Meclis Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, yarın yapılacak olan ilk resmi meclis toplantısı öncesinde, Şişli

ŞİŞLİ’YE KESKİN DOKUNUŞLAR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şişli

Muhtarlıkta Kadın Gücü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 3 yıl önce

Seçimlerde Son Durum!

Yapılan İtirazlar Sonucu Yeniden Sayılan Sandıklardan Sonuçlar Geliyor…

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL