• BIST 100

  10991,60%-0,88
 • DOLAR

  33,09% 0,88
 • EURO

  35,95% 1,04
 • GRAM ALTIN

  2533,45% 0,19
 • Ç. ALTIN

  4137,74% 0,00

Engelleri engel olmadı

3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla Anadolu Adliyesi ve Pendik Belediyesi işbirliği ile bu yıl 3.sü düzenlenen futbol maçında nefesler tutuldu.

SPOR 1.12.2023 22:07:33 0
Engelleri engel olmadı

3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla düzenlenen futbol turnuvasında Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Ampute Futbol takımında yer aldı. Anadolu adliyesi savcıları ile birlikte oynanan dostluk maçına İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekilleri, AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Engelli İcra Müdürü Abdulsemih Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçeli Eski oyuncu ve antrenör Aykut Kocaman, eski futbolcu ve antrenör Güvenç Kurtar, FİFA kokartlı eski hakem Ahmet Çakar, eski hakemlerden Fırat Aydınus ve vatandaşlar katıldı. Yenişehir Ampute Futbol sahasında gerçekleştirilen Futbol maçında FİFA kokartlı Ahmet Çakar ve Fırat Aydınus hakemlik yaptı. Pendik Belediyesi Ampute Futbol takımı 5-4 kazandı

Maç öncesi Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Cin; “bugün burada bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ederim. İstanbul Anadolu Adliyesi ekibine bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyonu için birçok hizmet veriyoruz. Bizim için her gün onların günü. İş atölyelerimizde onlara hem uğraşı hem de maddi katkı sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak Ampute takımımız şu anda süper ligde başarılı bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyorlar. Her türlü desteği onlara vermeye çalışıyoruz. Aslında Pendik olarak spor kenti olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Pendiksporumuzda Süper ligde mücadele veriyor. İkinci ligden alıp birinci lige taşıdığımız ve son olarak süper lige çıkardığımız bir takımımız var. Ben bugün burada bulunan siz sevgili dostları Pendiksporlu olarak kabul ediyorum. Bütün futbol takımlarımıza başarılar diliyoruz. Bugün gerçekleştireceğimiz bu maçta dostluk kazansın istiyoruz. Hocalarımız bizlere karşı daha dikkatli davranacaklardır diye ümit ediyorum. Anadolu Adliyesi ekibine ile geleneksel hale getirdiğimiz bu dostluk maçında eğlenceli bir zaman geçireceğiz. Sporun birleştirici gücünü bugün bir kez daha göreceğiz. Engeller sadece zihnimizdedir, engelli bireylerin istihdamı, sosyal hayata katılımı ve daha fazlası için çalışmalarımız yıl boyunca devam ediyor” dedi.

Engelli İcra Müdürü Abdulsemih Koç söz alarak şunları dile getirdi.

Koç; “ Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekillerimize, Adalet komisyonu başkanımıza, hâkimlerimize ve katılım gösteren tüm yetkililere hoş geldiniz diyorum. 3 Aralık Dünya engelliler günü ülkemiz ve tüm dünya ülkelerinde engelli bireylere yönelik düzenlenen bir etkinliktir. Engelli bireyler olarak yaşadığımız toplumda birçok sıkıntı çekmekteyiz.

Bu sıkıntıların en önemlisi ise istihdam konusu ülkemizde kamu kurumlarında %3 özel sektörde ise %4 oranında istihdam edilmemizi sağlayan kanun teklifini yasalaştırarak yürürlüğe koyan yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum.

Biz engelli bireylerin görmeyen gözleri, tutmayan uzuvları, duymayan kulakları siz değerli yetkililerimiz sayesinde hissetmiyoruz. Bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyetten dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Sözlerimi sonlandırırken bir farkındalık sözünü sizlere hatırlatmak istiyorum.

Sevgi varsa engel yoktur!

Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekili Uğur Seçkin şunları dile getirdi.

 Seçkin; “3 Aralık dünya engelliler günü münasebetiyle Pendik belediyesiyle müşterek gerçekleştirdiğimiz futbol mücadelesi için bir araya geldik. Toplum içerisinde hangi pozisyonda, hangi statüde, hangi mevkide, hangi makamda olursak olalım potansiyel engelli adayıyız.

Mevcut engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarını, sorunlarını, dertlerini toplumla birleşerek, toplum içerisinde hak ettikleri pozisyonlarda daha üretken bir konum elde etmeleri için yapmamız gereken çok şeyler var.

Bu farkındalığı oluşturmak adına İstanbul Anadolu Adliyesi olarak Pendik belediyesiyle bu yıl 3. sünü gerçekleştireceğimiz bu etkinliğin toplumun farklı kesimlerinde yaratacağı olumlu etkiler olacaktır. Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan basın mensubu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Organizasyonun gerçekleştirilmesinde emek harcayan Pendik belediyesine, İstanbul Anadolu Adliyesi personeline, katılım sağlayan futbol dünyasının duayen hakemlerimize ve teknik direktörlerimize çok teşekkür ediyorum.

En önemli engel aslında zihnimizde olan engeldir. Bunu ortadan kaldırdığımız zaman toplum içerisinde engelli tüm bireylerin her türlü zorluğa rağmen çok güzel işler başardığını göreceğiz. Hepinize katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız ise şunları dile getirdi.

Yıldız; “ 3 Aralık Dünya Engelliler gününde görmüş olduğum tablo şu ilçe olarak süper lige çıkmışız. Ampute futbol takımımız büyük takımlarımızla birlikte mücadele ediyor. Tekerlekli sandalye basketbol takımımız yine en büyük takımlarımızla birlikte süper ligde mücadele ediyor. Ama bizim bir süper değerimiz daha var. Pendiksporumuz da süper ligde mücadeleye devam ediyor. Spor dolu, sanat dolu bir Pendik gerçekten bunda belediye başkanımız Ahmet Cin ve ekibinin inanılmaz çabaları var.

Kıymetli başkanımızın da dediği gibi engel bizim kafamızda engel diye bir şey yok. Ampute takımlarımız büyük bir heyecanla en son İnönü stadında izlemiştim. Bu kadar güzel bir futbol izlediğimi kolay kolay hatırlamıyorum. Birçok spor dalında engelli kardeşlerimiz var. Engelin kafada olduğunu azimle ve çaba ile aşılabileceğini bizlere ispat ediyorlar.

Sadece sporda değil görme engelli kardeşimiz hukuk fakültesini bitiriyor. Müthiş akademik atılım yapıyor. Dolayısıyla hepimiz bir engelli adayı olarak bunun farkında olmalıyız. 3 Aralık dünya engelliler gününde değil bunu her zaman hatırlamalıyız. Engel sonradan oluşan bir şey genel olarak bunun bilincinde olmalıyız. Kafamızdaki engelleri kaldırıp toplumda ki engelli kardeşlerimize saygı göstermeliyiz.

Bu güzel organizasyonda emeği geçen başta belediye başkanımız Ahmet Cin, katılımcı çok değerli konuklarımıza, milletvekillerimize, büyük katkılarından dolayı Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekillerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram şunları dile getirdi.

Bayram; “ 3 Aralık bir gün değil her gün hatırlanmalı önemli olan beyinde, gönülde ve düşüncede engel olmamasıdır. Onun dışında engelliler bütün engelleri aşmıştır. Aşmaya da devam edecektir. Ampute milli takımımız, yüzücülerimiz, ressamlarımız hayatın her alanında engelliler rüştünü ispat etmiştir.

6 Şubatta meydana gelen depremde 1 milyona yakın engelli oldu, hepsinin ayrı ayrı travması var. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Geride kalanları yaşatmak için hepimize düşen görevler var. Geçen hafta Tayland hükümeti ile bir anlaşma yaparak Gaziantep büyükşehir belediyemize Ortez- Protez merkezini kurarak Aralık ayında engelli kalan vatandaşlarımızın engelini gidermek için çalışacağız.

11 ilimizdeki 12 bin vatandaşlarımıza hizmet verecek olan bu merkezimizde hem eli, hem ayağı olacak onları özgürlüklerine kavuşturacağız. Pendik belediye başkanımız sağ olsun bu alanda ki hizmetlere katkıda bulunuyor. Tabii bizim için de özel bir anısı olan ve benim hayatımı anlatan Buğday Tanesi filmimizin çekimini Pendik Engelsiz Yaşam merkezinde gerçekleştirdik.

Şu anda Netfilix te ve bu akşam da TRT1 de yayınlanacak. Dünyada ödüller alan bir film oldu. Sosyal sorumluluk açısından önemli bir film. Hukuk camiasında burada üstatlarımız var. Ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdiğimde yazılı sınavı geçmeme rağmen mülakatta elendim.

Yaşımız 20-21 insan üzülüyor. Gençlik travma bu yüzden engellenmek insanı üzüyor. Savcılar kanunu 8. Maddesi alışılmışın dışında vücut bozukluğu bulunmaması, nerede görülmüş böyle bir madde ve 2021 yılında bu maddeyi değiştirdik. Kimse engelinden dolayı geri kalmasın.

Engelliden öğretmen olur mu dediler oldu bal gibi yapıyor. Kimden ne eksiği var. Bundan sonra Türkiye yüzyılı Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken kimse engelinden dolayı geri kalmayacak. Bu konunun her zaman takipçisi olacağım.

Doğa, tabiat zaten yapacağını yapıyor. İçimizden nice sevdiklerimizi alıyor, nicesini de engelli, bırakıyor. Depremiyle, pandemisiyle, afatıyla bunları yapıyor. Bari biz insanlar birbirimize zulm etmeyelim. Birbirimizi öldürmeyelim. İnsanlar ölmesin, canlar ölmesin, çocuklar ölmesin, Gazze ölmesin, insanlık ölmesin barış içinde bir dünya istiyoruz.

Savaş istemiyoruz. Barış istiyoruz. Engelsiz bir dünya, engelsiz bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından hediye ve plaket takdimi gerçekleştirildi. 


“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Sergisi Başladı

İBB ve Kartal Belediyesi Ekipleri’nden Kartal’da Yağmur Suyu Hattı Çalışması

Kartal Belediyesi Ücretsiz Yaz Spor Okulu 1.Dönem Mezunlarını Verdi

SAĞLIKLI YAŞAMIN VE SPORUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Tuzla'nın altın çocukları Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek

Kartal Belediyesi, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Çalıştayı’na Katıldı

BAŞKAN ÇALIK ASFALT ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Tek tek geri alacağız

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

KÂĞITHANE’DE ÇOCUKLARI DOPDOLU BİR YAZ BEKLİYOR

TUZLA TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Kartal Belediyesi Muhtarlar Toplantısı’nın 164’üncüsünü Gerçekleştirdi

Muharrem Ayı’nın İlk Orucu Dualar Eşliğinde Açıldı

YAŞAM VADİSİ’NDE CAZ KEYFİ

Tuzla ile El-Halil 'kardeş şehir' oldu

Açık Hava Çocuk Etkinlikleri Başladı

Kartal'da Gençler İçin İnovasyon ve Yaratıcılık Dolu Bir Yaz

Kartal Meydanı’nda Milli Maç Coşkusu

KARTAL AKADEMİ ÖĞRENCİLERİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

BESLENME SAATİ İLE 450 BİN PAKETİ ÇOCUKLARA ULAŞTIRDIK

Kartal Belediyesi’nden Alt Yapı Atağı

İETT HEYETİNDEN BEYLİKDÜZÜ’NE ZİYARET

KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ‘KABOTAJ BAYRAMI’NIN RUHUNA YAKIŞIR KUTLAMA

BEYLİKDÜZÜ “AIR POWER ATHLETICS SPORU”NUN TARİHİNE GEÇTİ

Yeliz Orakoğlu’nun “An’lamak” Adlı Fotoğraf Sergisinin Açılışı Yapıldı

KARTALLI ÇOCUKLAR BU YAZ SPORA DOYACAK

BEYLİKDÜZÜ’NDE 4 BİN AİLEYE KURBAN BAĞIŞLARI ULAŞTIRILDI

Kartal Belediyesi’nden Kurban Bayramında Mezarlıklara Ücretsiz Ulaşım İmkânı

Başkan Gökhan Yüksel, Belediye Personeliyle Bayramlaştı

Başkan Gökhan Yüksel’den Kurban Bayramı Mesajı

Yükleniyor

Umre ziyaretleri için 4 yeni rota

ABD bu hamburgeri konuşuyor! Havyar ve yenilebilir altının bulunduğu hamburgerin fiyatı tam 14 bin TL

İsrailli bakanın Mescid-i Aksa baskınına Dışişleri'nden sert tepki: Kabul edilemez

Arap ülkeleri, İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki gösterdi

AK Parti'den 2. tur için hummalı çalışma! Yurt dışındaki oy kullanımı rekora gidiyor

Yunanistan'da 4 Türk aday milletvekili seçildi

Trump'tan 'yeni İran stratejisi' açıklaması

Portekiz'deki orman yangınlarında ölü sayısı yükseldi

Irak güçleri Kerkük’e girdi

Eğitim reformu Çin’i uçurdu

SANAT GÜNEŞİMİZ BODRUM’DA VE BURSA’DA ANILACAK

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ

Nuri Sesigüzel'in cenazesinde büyük ayıp! Mahmut Tuncer 20 TL isteyen kişiye 'Yüzsüz müsün?' diyerek karşılık verdi

Üç telli çalan saz ustası Durmuş Yıldırım, 91 yaşında hayatını kaybetti

Cannes Film Festivali'ne giden Hande Erçel, süper mini elbisesiyle çömelerek poz verdi

Cannes Film Festivali'nde dakikalarca ayakta alkışlanan Merve Dizdar, Türkiye'ye dönüşte uçağa alınmadı

Yalı Çapkını'nda ayrılacağı konuşulan Şerif Sezer, dizinin hesabını takipten çıkardı

Aleyna Tilki'nin annesi Havva Öztel, ABD'ye yerleşti

Usta sanatçı Nuri Sesigüzel son yolculuğuna uğurlandı

Kurt Cobain'in parçaladığı gitar yaklaşık 600 bin dolara alıcı buldu

Başkan Ali Rıza Yıldız'ın Babalar Günü Mesajı

Başkan Yıldız’dan Bayram Mesajı

MEHMET AKPINAR ATAUZDERE BAYRAM SEVİNCİ YAŞATTI

KIYI VE DENİZ TEMİZLİĞİYLE FARKINDALIK OLUŞTURULDU

Kartal’da Pedallar Doğa İçin Döndü

Tuzla Hacetdere Yaşam Vadisi 2. Etap Açılış Töreni gerçekleşti

İstanbul ES Kooperatifi Kuruluş Toplantısını Gerçekleştirdi.

Mehmet Çelik; Bayrak ve Ülke benim kırmızıçizgimdir kimseye yalakalık yapmam

BAYRAM BEKAR GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Başkan Yılmaz Güven Tazeledi

Tuzla’da 'Orman Benim' Kampanyası Kapsamında Mercan Park Temizlendi

O bölgede akıllı telefon kullanımı yasaklandı

KÂĞITHANE’DE YENİ GÖKMENLER YETİŞİYOR

ÇOCUKLAR AKIL VE ZEKA ATÖLYELERİNDE BULUŞTU

KARBON AYAK İZİ İÇİN ENERJİ İZLEME VE YÖNETME GEREKİYOR

Artık Şirketlerde Kağıt İsrafına Son

Yandex Mobil Yenilendi

Kale’den Lüks Kartlı Kilit Serisi

Kolay İK ChatGPT ile Entegre, Çalışan Esenliği Chatbot’u Geliştirdi

Damla Sulama Yöntemiyle Toprakta Yeşeren Hayat

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16