Bugun...


Arife EMEK

facebook-paylas
Kadın Olmak 10
Tarih: 17-02-2021 09:47:00 Güncelleme: 17-02-2021 09:47:00


Kadın olmak zordur, ama Anne olmak daha da zordur. Küçücük bir kalbin atması için dokuz ay verilen bir çile bir emek vardır bu zorlukta ama bunu kimseler bilmez. Ne baba bilir ne evlat bilir ama Anne olan çok iyi bilir ki bu zor günler o küçücük kalbi kucağınıza aldığınız ve kokusunu içinize çektiğiniz anda biter. O koku dünyanın en güzel kokusudur ve sizi sizden alır bulutların üzerine çıkarır. Hiç inmek istemezsiniz o bulutların üstünden ayrılmak kelimesini bile hayatınızdan silip atarsınız.

Çocuğunuzu sizden almak isteyen olsa ona asla müsaade etmezsiniz. Kadın olmanın verdiği zorlukların başında annelik gelir. O bir annedir ve evladını asla ama asla terk etmez. Son zamanlar da televizyon kanallarında evlatlarını terk etmiş Anne! ve Babalar! çıkıp kendilerini haklı göstermeye çalışarak o zaman terk etmek zorundaydım. Mecburdum kimsem yoktu diyerek kendilerini savunuyorlar.

Aslında hepimiz kimsesiziz bizler sadece bu dünyaya tek başına gönderilmiş varlıklarız. Ve hangi Anne ya da Baba'nın dünyasına doğduğumuzu bilemeyiz. Savunmasız varlıklarız. Korunmaya kollanmaya ihtiyacımız var bizim bu yüzden ama sizlerde bizleri terk ettiğiniz zaman duvara çarparız ve bir daha kendimize gelemeyiz.

Neden mi çünkü doğduğumuz zaman yalnız, nefes alırken yalnız, adım atarken yalnız, hayatımız hakkında karar verirken yalnız olursak bir daha asla yanımızda kimseyi istemeyiz. Devlet korumasına terk edilmiş başka hayatlara umut olmuş çocukları yıllar sonra bulmaya çalışmak doğru mu derseniz ben size hayır derim çünkü o terk ettiğiniz çocuk başkaları tarafından büyütülürken bir gün Anne! ya da Baba!sı çıkıp gelir mi?

Acaba evladımı benden ayırır mı korkusu ile yıllarını harcar. Değer mi derseniz değer elbette hayatınıza anlam katan küçücük bir kalp için verdiğiniz ve vereceğiniz her mücadeleye değer. Neden değer biliyor musunuz? Çünkü onu bu hayata sırf mücadele etmekten korktuğu için terk eden Anne! Baba! onun daha savunmasız olduğu bir zaman da nasıl hayata tutunacak diye düşünmeden sorumsuzca terk ettiğini anlatamadığı için değer. Onu kaybetmek korkusu içini günden güne kemirdiği için değer. Yani hayata yeni başlamış minicik bir kalbin atışını dinleyerek huzur bulmaya değer…

Tüm Anne gibi Annelerin o güzel yüreklerinden saygı ile öpüyorum.Bu yazı 1681 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI